Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerin bel çevresi, vücut kütle indeksi ve kas kütlesine göre karotis intima-media kalınlıklarının karşılaştırılması ve beslenme şekillerinin tespiti
Comparison of carotid intima-media thickness and determination of nutrition types according to the waist circumference, body mass index and muscle mass of people with non-alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 626486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kronik karaciğer hastalıkları (CLD) dünya çapında morbidite ve mortalitenin ana nedenlerinden biridir. Bunlardan yağlı karaciğer hastalığı, yaygın bir klinik ve histolojik bulgudur. Yağlı karaciğer hastalıklarından en çok görülen non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) ise alkol ve diğer spesifik karaciğer hasarı dışındaki faktörlerin neden olduğu aşırı yağ birikimi ile karakterize bir karaciğer hastalığıdır. NAFLD insidansı yüksektir ve genel popülasyonun üçte birinde görülür. Aşırı kentleşme, fiziksel aktivitenin azalması ve yüksek enerjili diyetler gibi yaşam biçimi ve beslenme değişiklikleri ile birlikte, özellikle Asya bölgesinde prevalansı artmıştır. Bu nedenlerden dolayı son zamanlarda yapılan çalışmalarda NAFLD'nin dislipidemi, metabolik sendrom (MetS), tip 2 diyabet T2DM ve obezite ile olan ilişkisinin önemi vurgulanmaktadır. Bu ilişkili metabolik bozukluklardan ötürü ise NAFLD'liler çok fazla aterojenik duruma sahiptir. Tüm bu göstergeler, NAFLD'nin kardiyovasküler hastalık (CVD) ve ateroskleroz gelişimindeki olası rolünün araştırılmaya başlanmasında oldukça etkilidir. Bu rolün araştırılmasında biyokimyasal ve ultrasonografik değerlendirme her iki hastalık için de en temel tanı yöntemleridir. Ateroskleroz ve CVD için özellikle ultrasonografi yöntemiyle karotis intima-media kalınlığı (CIMT) ölçümü köklü bir belirleyicidir. Tüm bu bilgilerden yola çıkılarak; bu araştırmanın amacı, ilk olarak NAFLD tespit edilen hasta grubu (68) ve sağlıklı kontrol grubu (33) ile beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları sonucu elde edilen Akdeniz diyetine uyumluluk puanı (MDS), antropometrik/vücut kompozisyonu ölçümleri (BIA), kan değerleri ve yaşam biçimleri açısından anlamlı farklılıkların sınanması ve yorumlanmasıdır. İkinci olarak NAFLD'li hastalarda ve kontrol grubunda erken ateroskleroz belirleyicisi olan CIMT değerini tespit edip karşılaştırmak ve antropometrik/BIA ölçümleri ve MDS ile ilişkisini bulmaktır. Son olarak ise hasta grubunu kendi içinde karaciğer yağlanma derecelerine göre beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları, Akdeniz diyetine (MD) uyumlulukları, antropometrik ve BIA ölçümlerine göre değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Chronic liver disease (CLD) is a major cause of worldwide morbidity and mortality. Of these, fatty liver disease is a common clinical and histological finding. Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD), which is the most common fatty liver disease, is characterized by excessive fat accumulation caused by factors other than alcohol and other specific liver damage factors. The incidence of NAFLD is high and occurs in one- third of the general population. Its prevalence has increased, especially in the Asian region, with lifestyle and nutritional changes such as excessive urbanization, reduced physical activity and high-energy diets. For these reasons, recent studies have emphasized the importance of NAFLD in relation to dyslipidemia, metabolic syndrome (MetS), type 2 diabetes (T2DM) and obesity. Because of these related metabolic disorders, NAFLD patients have very atherogenic conditions. All of these indicators are very effective in beginning to investigate the possible role of NAFLD in the development of cardiovascular disease (CVD) and atherosclerosis. In the investigation of this role, biochemical and ultrasonographic evaluation is the most basic diagnostic methods for both diseases. For atherosclerosis and CVD, carotid intima-media thickness (CIMT) measurement, especially by ultrasonography, is a fundamental determinant. Based on all this information; the aim of this study was to determine the nutritional habits, Mediterranean dietary score (MDS), anthropometric / body composition measurements (BIA), blood values and lifestyles of patients with NAFLD (68) and healthy control group (33). Secondly, to determine and compare CIMT which is the predictor of early atherosclerosis in patients with NAFLD and in the control group and to find its relationship with anthropometric / BIA measurements and MDS. Finally, it is aimed to evaluate the patient group according to their liver fat levels, nutritional habits, frequency of nutrient consumption, compliance with Mediterranean diet (MD), anthropometric and BIA measurements.