Devlet huzurevinde yaşayan bireylerin beslenme durumları ile yaşam kalitelerinin karşılaştırılması ve vücut kompozisyonları ile ilişkisi
Comparison of nutritional situations and quality of life of individuals living in state nursing house and its relationship with body compositions
  1. Tez No: 626492
  2. Yazar: BARIŞ ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, devlet huzurevinde yaşayan 65 yaş ve üzeri yaşlılarda, beslenme durumları ile yaşam kalitelerinin karşılaştırılması ve bunların vücut kompozisyonları ile ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Mart 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul'un Maltepe semtinde bulunan Maltepe Huzurevi'nde yaşayan ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 78 erkek ve 41 kadın toplam 119 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılanların kişisel özellikleri ve genel sağlık durumları anket formu ile sorgulanmış, Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) Ölçeği, Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (SF 36) kullanılmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve Biyoelektrik Empedans Analizi (BİA) ile vücut kompozisyonları belirlenmiştir. Malnütrisyonu olmayan yaş ortalaması 74,40±7,04 yıl olan 86 katılımcı ve malnütrisyonu olan yaş ortalaması 74,24±6,64 yıl olan 33 katılımcı için vücut kompozisyonları, sağlık sorunu, diyet uygulama, ilaç kullanma, besin desteği alma, sigara kullanma, alkol kullanma, düşme ve idrar kaçırma durumları ve yaşam kalitesi skoru arasındaki farklılık, malnütrisyon durumu ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki, yaşam kalitesi açısından sağlık sorunu, diyet uygulama, ilaç kullanma, besin desteği alma, sigara kullanma, alkol kullanma, düşme ve idrar kaçırma durumları arasındaki farklılık incelenmiştir. Analizlerde normal dağılım gerektirmeyen non-parametrik yöntemler kullanılmıştır. Çalışma malnütrisyonu olan ve olmayan olmak üzere iki gruptan oluştuğu için, grup farklılıklarının testinde t testi yerine non-parametrik karşılığı olan ve 2'li grup için uygunluk gösteren Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılıkların kaynağının belirlenmesinde ortalama sıra (mean rank) değerlerine bakılmıştır. İki kategorik verinin ilişki analizi için ki-kare testi uygulanmıştır. İki sürekli ve bir sürekli-bir kategorik verinin ilişki analizi için Kendall's tau-b testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study compares the nutritional status and quality of life of elderly people aged 65 years and over living in a state nursing home and their relationship with their composition in the body. The study was carried out with a total of 119 participants (78 males and 41 females) living in Maltepe Nursing Home in Maltepe district of Istanbul between March 2019 and June 2019. Personal characteristics and general health status of the participants were questioned with a questionnaire, Mini Nutrition Assessment (MNA) Scale, Quality of Life Assessment Scale (SF 36) were used, anthropometric measurements were taken and body composition was determined by Bioelectrical Impedance Analysis (BIA). Body composition, health problem, diet, drug use, food support, smoking, 86 participants with a mean age of 74,40±7,04 years without malnutrition and 33 participants with a mean age of 74,24±6,64 years with malnutrition , alcohol use, falls and incontinence and the difference between quality of life score, the relationship between malnutrition status and quality of life, health problems in terms of quality of life, diet, drug use, receiving nutritional support, smoking, alcohol use, falls and incontinence The differences between the cases were examined. Nonparametric methods that do not require normal distribution were used in the analyzes. Since the study consisted of two groups with and without malnutrition, Mann-Whitney-U test with non-parametric equivalent and suitable for 2 groups was used instead of t test in group differences test. Mean rank values were examined to determine the source of significant differences. Chi-square test was used for correlation analysis of two categorical data. Kendall's tau-b test was used for correlation analysis of two continuous and one continuous-one categorical data.