Barınma merkezlerindeki Suriyeli kadınlara yönelik hizmetlerin çözümlenmesi: Yayladağı örneği
Analysis of services for Syrian women in the refuge centers: The sample of Yayladağı
- Tez No: 626540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
2011 yılının Mart ayında Arap Baharı'nın etkileriyle yaşanan Suriye İç Savaşı, son zamanlarda dünya üzerinde görülen en büyük insani krizlerden birisidir. Suriye İç Savaşı ile birlikte 6.7 milyon kişi ülkesini kitlesel olarak terk etmek zorunda kalmış, Ortadoğu'daki komşu ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeye göç etmiştir. Suriyelilerin göç etmesi ile birlikte Türkiye, Irak ve Ürdün'de barınma merkezleri kurulmuş, Suriyelilere bir yaşam güvencesinin sağlanması amaçlanmıştır. Özellikle Türkiye'de“açık kapı”politikası izlenerek 3.7 milyona yakın Suriyeli geçici koruma statüsü ile misafir edilmektedir. Suriyelilerin barınma ihtiyacı temelinde Türkiye'de 5 ilde kurulan 7 barınma merkezinde sağlık, eğitim, din, güvenlik, psikolojik destek gibi birçok hizmet ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kadınlar erkeklere göre savaştan daha çok etkilenen dezavantajlı kesimi oluşturmaktadır. Türkiye'de kampların yönetimi ile eğitim, sağlık, güvenlik gibi temel ihtiyaçlar dahilinde Suriyeli kadınlara destek olunmakta, zorlu yaşam koşullarını atlatmalarına yardımcı olunmaktadır. Buna bağlı olarak barınma merkezlerinde kadınlara yönelik hizmetlerin incelenmesi, geliştirilmesi ve kadınların geleceğe hazırlanması gerekmektedir. Bu çalışmada barınma merkezlerinde yaşayan kadınlara yönelik hizmetler ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde incelenmiş, ilgili kurum ve kuruluşlar ve Yayladağı Barınma Merkezi'nde yaşayan 13 Suriyeli kadın ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda sunulan hizmetler ve kadınların hizmetlerden memnuniyet düzeyleri ile genel olarak merkezde yaşayan kadınların geleceğe hazırlanma durumları, Maxqda Analytics Pro 2019 Programı'ndan yararlanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Syrian Civil War, which took place in March 2011 under the influence of the Arab Spring, is one of the biggest humanitarian crises in the world. Along with the Syrian Civil War, 6.7 million people had to leave their country in mass and emigrated to many countries, especially the neighboring countries in the Middle East. As soon as the migration of Syrians, refuge centers established in Turkey, Iraq and Jordan intended to provide Syrians assurance of a life. Especially in Turkey, the policy of“open door”is followed and around 3.7 million Syrians are guests with temporary protection status. On the basis of need for shelter of Syrians, in five provinces, seven refuge center was established in Turkey and many services such as health, education, religion, security and psychological support are offered free of charge. Women constitute a disadvantage segment that were affected more from the war than men. By means of management of the camps in Turkey and within the bounds of basic necessities such as education, health, and security Syrian women are supported, and they are also helped to survive harsh living conditions. Accordingly, it is necessary to examine and develop services for women in refuge centers and prepare women for the future. In this study, services for women living in refuge centers were examined within the framework of national and international legislation and semi-structured interviews were conducted with 13 Syrian women living in Yayladağı Refuge Center. As a result of the interviews, the services provided and the level of satisfaction of women with the services and the future preparedness of the women living in the center were evaluated by using Maxqda Analytics Pro 2019 Program.