Carl Czerny Op. 299 piyano etütlerinin analizi
Carl Czerny Op. 299 analysis of piano etudes
- Tez No: 626557
- Danışmanlar: PROF. OYTUN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, 19. yüzyılın önemli besteci ve piyano pedagoglarından biri olan Carl Czerny'nin hayatına kısaca değinildikten sonra, 40 çalışmadan oluşan Op. 299“Die Schule der Geläufigkeit”(Hız Ekolü) piyano etütleri yapısal olarak incelenmiş ve içerdiği teknik zorluklar için çalışma önerilerinde bulunulmuştur. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; Carl Czerny'nin hayatına yer verilmiş, ikinci bölümde etütler analiz edilerek teknik özellikleri ve teknik gelişim açısından yaptığı katkılar üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde ise etütlerin daha iyi çalınabilmesi için çalışma önerilerinde bulunulmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, Czerny Op. 299 etütlerin teknik açıdan piyano edebiyatındaki yerini vurgulamaktır. Clementi'nin klasik çalış ekolünden Chopin'in romantik tekniğine geçişte önemli bir rol oynayan Op. 299 etütlerin teknik anlamda piyanistlere olan katkısının yanı sıra pedagojik yaklaşım açısından da eğitimcilere bir rehber olması araştırmanın diğer bir yönünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, after briefly mentioning the life of Carl Czerny, one of the important composers and piano pedagogues of the 19th century, Op. 299“Die Schule der Geläufigkeit”piano etudes, comprising of 40 studies, are analyzed structurally and suggestions are made for the technical difficulties involved. In the first part of the study, which consists of three main sections, the life of Carl Czerny was included, in the second part, the etudes were analyzed and his contributions in terms of technical characteristics and technical development were emphasized, and in the third section, the study suggestions were made to play the etudes better. The main purpose of this study is to emphasize Czerny's place in piano literature in terms of technical point. The fact that Op. 299 etudes, which play a significant role in transition from Clementi's classical school of technique to Chopin's romantic technique, contribute technically to pianists as well as being a guide to educators in terms of pedagogical approach, reveals the other importance of the research.