C. Czerny Op.299 etütlerin teknik analizi ve çalışma yöntemleri
Tecnical analyses and studying strategies branch of Carl Czerny's Op.299
- Tez No: 160525
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ALİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
CZERNY OP.299 ETÜTLERİN TEKNİK ANALİZİ VE ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Gökmen ÇINAR GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık -2004 OZ Bu araştırma, etütleriyle piyano eğitiminde çok önemli bir yeri olan Cari CZERNY' in Op. 299 piyano etütlerinin hangi teknikleri çalıştırdığını tespit ederek, her etüt için hazırlık çalışmaları ve etütlerin teknik kümelerindeki güçlüklerin çözümüne yönelik teknik çalışmalar oluşturarak günümüz piyano eğitimine yeni yaklaşımlar getirmek ve“yaratıcılık”kavramının çağdaş piyano eğitiminde daha yüksek oranda kullanılmasına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Söz konusu amaç çerçevesinde bestecinin Op. 299 piyano etütlerini temel piyano tekniklerine göre temsil edebilecek nitelikte 6 etüt seçilmiş, bu etütlerin teknik analizi yapılmış ve 10 hazırlık çalışması ve 18 teknik çalışma oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında, hazırlık çalışmaları ve güçlüklere yönelik teknik çalışmalar oluşturma işleminin, bir etütteki teknik sorunların giderilmesinde ve/veya daha baştan önlenmesinde çok etkili bir yol olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI TECHNICAL ANALYSES AND STUDYING STRATEGIES OF CARL CZERNY'S OP.299 (M.Sc. Thesis) Gökmen ÇINAR GAZI UNIVERSITY EDUCATION OF SCIENCE INSTITUTE MUSIC EDUCATION BRANCH OF SCIENCE December- 2004 ABSTRACT These investigation studies are prepared to make assistance for taking new approaches and making the usage of the "creativy concept at a higher rate in piano traing and with making the preparation studies for every research, with constituting tecnical studies devoted to the technique heaps of the research's solutions of the difficulties by establishing what kind of tecniques were used in Carl Czerny's Op. 299, who has an important role in training the piano. Around the aim that is stated belaw, composer's Op. 299 piano studies, 6 studies are chosen in the quality of representing, the analyses of these studies are made, 10 preparation studies and 18 technique studies are formed according to the main piano techniques. Taking everything into account,a drawn conclusion is that, the preparation studies and constituting technique studies up to the difficulties, are really effective ways of the tecnical difficulties in a study and/or from the beginning.