Sonuçları itibariyle davranışların şer'i akitlere etkisi (Alışveriş ve nikah akitleri)
In terms of results the effect of behaviors on the Islamic contracts (Shopping and marriage contract)
- Tez No: 626560
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİT AYENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez genel olarak giriş, üç bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümü; araştırmaya giriş, konunun önemi, araştırmanın amacı, konuyla ilgili önceki çalışmalar, araştırmanın yöntemi başlıklarını içermektedir. Birinci bölüm ise“meâlâtü'lefâl”fiillerin sonuçları“ kaidesinin tarifini, onun hüccet oluşunun izahını, alimlerin bu kaideyle delil getirme konusundaki görüş ayrılıklarını, sonuçlarına göre eylemlerin çeşitlerini içermektedir. Ayrıca fiilerin sonuçları kaidesinin kapsamına giren ”seddi zerâi“, ”hiyel“ve”mürââtü'l-hilâf" (meşrû bir gerekçeye dayanılarak karşı görüşün dikkate alınması) gibi prensipler dile getirilmektedir. İkinci bölüm; nikah akdinin tarifi, meşruiyetinin delilleri, hikmetleri, nişana dair hükümlerin izahı ve nişanlılık meselesine dair güncel problemlerdeniletişim araçlarıyla nişanlanma, nişan yüzüğü, nişanlı ile konuşma, onunla beraber dışarı çıkma, nişanlı ile halvet, nişanlılıkta tıbbi muayene gibi meselelerin incelemesini içermektedir. Bununla beraber bu bölümde evliliğin ve evlilik hukukunun gereklilikleri işlenmektedir. Üçüncü bölümde bey' (alış-veriş) akdinin tarifi, meşruiyetinin delilleri, hükümleri, şartları, insanların ona duydukları zaruri ihtiyacın izahı, meşruiyetinin hikmeti, bazı faizli alış-veriş türlerinin izahı, olgunlaşmadan önce meyvenin satılması, selem akdi, şartları meşruiyetinin hikmeti, selem akdinin bey'u'l-istisnâ'dan ve bey'u'l-madûm'dan farkı, günümüz finans kuruluşlarında selem akdinin uygulama alanları ile kurallarının izahı gibi konular işlenmektedir. Sonuç başlığının altında ise araştırma sonucunda ulaşılan en önemli sonuçlar zikredilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis generally consists of introductory chapter, the three chapters and conclusion chapter. Introductory chapter; Introduction to research, the importance of the subject, and the purpose for the research. Also the previous studies on the subject, and method of the research. The first Chapter. The results of the verbs“mealatü'l efâl”the description of the pedestal, the explanation of its being a hüccet, the discrepancies of the scholars about bringing evidence with this base, and the types of actions according to the results. Furthermore, principles such as“Great Wall Zerâi”,“Hiyel”and“Murââtü'l-hilâf”(taking into account the opposite opinion based on a legitimate reason) are mentioned. Second chapter; The description of the marriage contract, evidence of legitimacy, wisdom, explanation of the provisions of the engagement and the current problems of engagement, engagement with the means of communication, engagement ring, conversation with the fiancé, dating with him, betrothal with the betrothal, examination of issues such as medical examination. However, this chapter deals with the requirements of marriage and marriage law. In the third chapter, the description of the contract of the Husband '(shopping), the proofs of the legitimacy, the provisions, the conditions, the explanation of the necessity that people need for him, the wisdom of the legitimacy, the explanation of some interest types of shopping, the sale of the fruit before maturation, the wisdom of the legitimacy conclusion of the husband expectation and subordinate to difference, the application areas of the current financial institutions and the rules of the contract is explained. In the conclusion title, the most important results obtained from the research are mentioned.