Sınıf öğretmenlerinin eğitim teknolojisi standartlarına ilişkin deneyimleri: Durum çalışması
Primary school teachers' experience in educational technology standards: A multiple case study
  1. Tez No: 626563
  2. Yazar: SELİN OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler yaşamın farklı alanlarında olduğu gibi eğitim alanında da değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Gelişen teknolojiye paralel olarak yenilenme yoluna giden eğitim sisteminin bir parçası olan öğretmenlerin, gelişen teknoloji alanındaki bilgi ve becerilere sahip olmaları ve yeni nesil öğrencilerin yetiştirilmesinde bu becerileri kullanmaları beklenmektedir. Bu kapsamda eğitim faaliyetlerine etkili teknoloji entegrasyonu için eğitimcilerde aranan standartlar ve bu standartların performans göstergeleri net bir şekilde ifade edilmesinin zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin eğitim teknolojisi standartlarına yönelik teorik ve uygulamaya tabanlı faaliyetlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubu Mersin ilinde ilkokul kademesinde görev yapan 10 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma bütüncül çoklu durum çalışması ile yürütülmüştür. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler ve gözlem formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarında öğretmenlerin öğrenen standardını güncel kalmak için internet, bireysel ve proje faaliyetleri gerçekleştirerek yansıttıkları görülmüştür. Önder standardını okula ve öğrenciye model olarak gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Vatandaş standardı için okul-aile işbirliğiyle güvenli teknoloji kullanımı oluşturma adına çalışmalar yaptıkları görülmüştür. İşbirlikçi standardına yönelik elde edilen sonuçlarda öğrenci ve meslektaşlarıyla interaktif paylaşımlar çerçevesinde işbirliğinde bulundukları tespit edilmiştir. Tasarımcı standardına için elde edilen sonuçta uygulama, planlama, ölçme değerlendirme aşamalarında teknoloji destekli ortamları oluşturmaya çalıştıkları görülmüştür. Kolaylaştırıcı standardı için öğretmenler teknolojinin sunduğu zengin içeriklerle öğrenmeyi desteklediğini vurgulamışlardır. Son olarak çözümleyici standardına için elde edilen sonuçlarda interaktif o lçme degerlendirme çalışmalarıyla akademik başarıyı destekledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ışıg ında sonraki araştırmalar için teorik ve uygulamaya yo nelik oneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in information and communication technologies bring about changes in education as well as in different areas of life. Teachers who are part of the education system which is on the path of renewal in parallel with the developing technology are expected to have the knowledge and skills in the field of developing technology and to use these skills in the training of new generation students. In this context, the standards required for teachers and the performance indicators of these standards have to be clearly stated for effective technology integration into the educational activities. The aim of this research is to reveal the theoretical and practical activities of primary school teachers towards educational technology standards. The study group consists of 10 primary school teachers working in Mersin. The research was conducted with a holistic multiple case study. Data were collected through semi-structured interviews and an observation form. The data were analyzed by content analysis method. In the results of the research, it was seen that teachers reflect the learner standard by performing internet, individual and project activities in order to stay up to date. It has been determined that leader standard is implemented as models for school and students. It has been seen that they are working to create a safe use of technology for the digital citizen standard through school-family collaboration. The results of the collaborator standard revealed that they collaborated with students and colleagues in the framework of interactive sharing. The results obtained for the designer standard were found to be creating technology-supported environments during application, planning and measurement and evaluation stages. For the facilitator standard, teachers emphasized that technology supports learning with rich content. Lastly, the results obtained for the analyst standard showed that they supported academic achievement through interactive measurement and evaluation studies. In the light of the findings, theoretical and practical suggestions were made for further researches.