Web tabanlı seyahat aracılarından tatil satın almada algılanan riskler ve risk azaltma stratejilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the perceived risks and risk reduction strategies for holiday purchases from web-based travel agencies
  1. Tez No: 626607
  2. Yazar: FURKAN HAFİF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; turistlerin web tabanlı seyahat aracılarından tatil satın alımında algıladıkları riskleri ve risk azaltma stratejilerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın verileri, Eskişehir ilinde ikamet eden ve daha önce tatil satın almış olan yerli turistlerden elde edilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 420 katılımcıya yüz yüze anket uygulanmıştır. Ancak, soru formlarından 14 tanesinin eksik veya hatalı doldurulması nedeniyle toplam 406 soru formu geçerli olarak kabul edilmiştir. Veriler, SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, turistlerin web tabanlı seyahat aracılarında sırasıyla en çok performans riski, güvenlik riski ve finansal risk boyutlarını algıladığı tespit edilmiştir. Algılanan risklerin azaltılmasında web tabanlı seyahat aracılarının en önemli özellikleri sırasıyla;“kapsamlı destinasyon/otel bilgisi”,“kişisel verilerin korunmasına ilişkin gizlilik politikaları”ve“hızlı bilgi arama olanağı”olarak belirlenmiştir. Turistler için daha az önemli özelliklerin ise sırasıyla;“özellikle yerli turistler için tasarlanması”,“uygun web sitesi sunum stili”ve“ilgili sanal bağlantılar”olduğu anlaşılmıştır. Seyahat acentesi satış ofisinden tatil satın alanlar, internet kullanma düzeyi düşük olanlar, kadınlar, bekârlar, 18-25 ile 50 ve üzeri yaş gurubunda olanlar, tatile çocukları, eşi ve çocukları ve anne-babası ile çıkan turistler, web tabanlı seyahat aracılarında diğerlerine göre daha fazla risk algılamaktadır. Araştırmanın sonuçlarından hareketle, sektörde faaliyet gösteren işletmelere ve ilgili araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the risks in holiday purchasing that tourists perceive in the preferences of web-based travel agencies and risk reduction strategies. In accordance with this aim, the data of the research were obtained from domestic tourists who residing in Eskisehir and previously purchased holiday. A face-to-face questionnaire has been applied to 420 people who were selected with convenience sampling method and 406 of the questionnaires were accepted as valid. The data were analyzed using the SPSS statistical program. According to the results of the analysis, the higher perceived risk dimensions by tourists on web-based travel agencies were determined as performance risk, security risk and financial risk respectively. The most important characteristics of web-based travel agencies in reducing perceived risks were identified as“comprehensive destination/hotel information”,“privacy policies for the protection of personal data”, and“ the ability to search information quickly ”. The less important characteristics of web-based travel agencies for tourists were found“it should be designed especially for domestic tourists”,“website presentation style should be appropriate”and“related virtual links should be provided”. The tourists who purchase a holiday from a sales office of travel agency, have a low level of internet use, females, singles, in the age group of 18-25 and 50 and over, traveling with children, his wife and children, and his parents higher perceived risk than others. Based on the results of the research, suggestions were made to practitioners in the sector and researchers.