The web-based travel intermediaries loyalty: The influences of trust and satisfaction
Ağ-tabanlı seyahat aracıları sadakati: Güven ve memnuniyetin etkileri
- Tez No: 524469
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYKAN ÇİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilgi teknolojileri, seyahat ve turizmi önemli ölçüde etkilemiş ve değiştirmiştir. 1960'lı yıllarda ortaya çıkan bilgisayar rezervasyon sistemlerinden (CRS) 1980'lerin küresel dağıtım sistemlerine (GDS) ve 1990'ların başlarında yayılan İnternet'e kadar, turizm sektörü yeni fırsatlar sunan ancak beraberinde de zorlukları getiren yeni teknolojik gelişmelerle karşı karşıya kalmıştır. Bu süreçteki en önemli dönüşümlerden biri, internetin müşteriler ve seyahat aracıları arasındaki uçurumu kapatan yeni ve potansiyel olarak güçlü bir iletişim ve dağıtım kanalı olarak ortaya çıkmasıdır. Ağ tabanlı seyahat aracıları için bu yeni dağıtım kanalının olumlu sonuçları; müşterilere ulaşmada ve daha fazla kar elde etmede yeni bir yolun bulunmasıdır. Ancak internet, çevrimiçi fiyatlandırma şeffaflığı, fiyat rekabeti ve azalan müşteri sadakati gibi ağ tabanlı seyahat aracıları için olumsuz etkiler de yaratmaktadır. Yoğun rekabet koşulları altında, müşterileri işletmelere sadık hale getirmek zorunluluk arz etmektedir. Böylesi bir durumda, sadakati etkileyen faktörleri incelemek daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, ağ tabanlı seyahat aracılarında müşteri sadakatinin nasıl geliştirildiğinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Hipotezler iki aşamada test edilmiştir. İlk aşamada, sadakat ile ilişkili olduğunda, çok güçlü bir yordayıcı olarak kabul edilen memnuniyetin yanı sıra, güvenin önem derecesi araştırılmıştır. İkinci aşamada, güveni yordayan faktörlerin hiyerarşik düzeylerine göre etkilerine bakılmıştır. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmış ve anketler kolayda örnekleme yöntemi ile İstanbul'u ağ tabanlı seyahat aracılarını kullanarak ziyaret eden turistler arasında 2018 yılının Şubat-Nisan aylarında uygulanmıştır. İlk aşamada çoklu doğrusal regresyon tekniği kullanılmış ve memnuniyetin yanı sıra güvenin de sadakat üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. İkinci aşamada hiyerarşik doğrusal regresyon tekniği kullanılmış ve dört model ortaya çıkmıştır. Tüm modellerin anlamlı olduğu ve öz-yeterlik, gizlilik kaygısı, sistem güvenilirliği, üçüncü taraf mührü gibi diğer bağımsız değişkenler arasından güvenlik korumasının, ağ tabanlı seyahat aracılarına duyulan güveni yordayan en önemli bağımsız değişken olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Information technology has significantly influenced and changed travel and tourism. Tourism industry has confronted with different technological developments both bringing new oportunities and challanges since Computer Reservation Systems (CRS) during 1960s, Global Distribution Systems (GDS) during 1980s and Internet spread in the beginning of 1990s. The formation of an original and high-powered distribution and communication channel (Internet) was one of the most important transformations in that process which has filled up the gap between customers and travel intermediaries. Possitive outcomes of that new distribution channel for web-based travel intermediaries are to create a new way to reach their costumers and make more profits. However, internet also has negative effects for web-based travel intermediaries such as online pricing transparency, price competition and decreasing customer loyalty. It is crucial to make customers loyal for all companies under intensive competition conditions. Because companies can not survive without creating a loyal customer source. In this case, it has become more important to understand the mechanisms creating loyal customers. Therefore, the main aim of this study is to contribute to understanding how customer loyalty is developed in web-based travel intermediaries. Hypotheses were tested in two stages. In first stage, it was explored the degree of importance of trust, besides satisfaction accepted as very strong predictor, when it is associated with loyalty. In the second stage, it was investigated the effects of the factors that predict the trust, according to their hierarchical levels. The data were collected with face-to-face survey method and conducted in February-April period of 2018 among the tourists visiting Istanbul through web-based travel intermediaries in Istanbul. The convenience sampling method was used in this study. As statistical techniques, multiple linear regression was used in the first stage and it has been found that trust effects loyalty significantly and possitively, besides satisfaction and hierarchical linear regression was used in the second stage and according to findings; four models emerged. All models were found to be significant and security protection was the most important independent variable that predicts the trust in web-based travel intermediaries among other independent variables such as self-efficacy, privacy concern, system reliability, third party seal.