Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) basının kültürü: Gazeteciliğin tarihsel, mesleki ve etik değerleri üzerine bir alan araştırması
The culture of press in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC): A field research on historical, professional and ethical values of journalism
- Tez No: 626620
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY CANGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmada Kıbrıs Türk basınının tarihsel ve kültürel boyutları gözetilerek günümüzdeki durumu ele alınmaya çalışılmıştır. Kıbrıs adasındaki çatışma ve mücadelenin oldukça önemli bir boyutunu oluşturan gazeteler, Kıbrıs Türk basınının ilk ortaya çıktığı Osmanlı'dan itibaren dava siyasetinin hem bir sonucu hem de nedeni olmuştur. Belli ölçülerde 2000'lere kadar devam eden bu durum, 2004 Annan Referandumu ile birlikte kırılmaya uğramış ve KKTC basını da bu bağlamda değişim ve dönüşüm geçirmiştir. Propagandist bir anlayıştan kapitalist ilişkilerin hakim olduğu bir anlayışa evrilen günümüz KKTC basınındaki sorunların temelinde de bu yatmaktadır. Ek olarak, internet medyasının yükselişi ve etik sorunlar diğer önemli konulardır. Bu perspektiften ele alınan çalışmada, çoklu araştırma yöntemi uygulanmıştır; 15 gazete, 2 kamu basın kurumu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve KKTC Medya Etik Kurulu editörleriyle/yöneticileriyle derinlemesine görüş alma, gazetecilerle ise anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Kıbrıs Türk basınının içinde bulunduğu güncel sorunsallar tarihsel boyutlarıyla açımlanmaya çalışılmış ve var olan basın kültürünü oluşturan dinamikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical and cultural dimensions of the Turkish Cypriot press were considered and the current situation was tried to be discussed. The newspapers, which constitute a very important dimension of the conflict and the struggle on the Cyprus island, have been both a result and a cause of the politics of the cause since the Ottoman Empire when Cyprus Turkish press first emerged. This situation, which continued up to 2000s, has been broken with the 2004 Annan Plan Referendum and the TRNC press has undergone a change and transformation in this context. This lies also at the basis of the problems of today's TRNC press, evolving from an culture of propagandism to an understanding that capitalist relations are dominant. In addition, the rise of internet media and ethical issues are other important issues. In this study, multiple research methods were applied; 15 newspapers, 2 public media institutions, Cyprus Turkish Journalist Association and TRNC Media Ethics Committee editors/managers and a survey of journalists. In the research, the current problems in the Turkish Cypriot press were tried to be explained with its historical dimensions and the dynamics that formed the existing press culture were discussed.