Sakroiliak eklem manipülasyonunun denge ve kas gücüne ani etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of sacroiliac joint manipulation on balance and muscle strength
- Tez No: 626639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, sakroiliak eklemde asemptomatik disfonksiyon tespit edilen sağlıklı bireylerde Kayropraktik high velocity low amplitude (HVLA) sakroiliak manipülasyonu uygulamasının kas gücü ve dengeye olan anlık etkisinin araştırılması amaçlanılmıştır. Çalışmaya alınan sağlıklı bireylerde uygulama öncesi ve sonrası quadriceps ve hamstring kas güçleri ile dengeleri ölçülmüştür. Biodex Balance Sistemi ile MicroFet 2 El Dinamometresi kullanılmıştır. Denge çift ayak üzerinde hem gözler açık hem gözler kapalı olarak ölçülmüştür. Toplamda çalışmaya 60 birey dahil edilmiştir. Bireyler uygulama grubunda 40 birey olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna uygulama yapılmamıştır. Deney grubuna ise tek seferlik kayropraktik HVLA sakroiliak manipulasyon uygulanmıştır. Kontrol Grubunun Quadriceps Kuvveti sağ bacakta ilk ölçüm 58,51 kg ikinci ölçüm ise 52,95 kg olarak ölçülmüştür. Sol bacakta ise ilk ölçüm 57,62 kg ikinci ölçüm ise 51,06 kg olarak ölçülmüştür. Kontrol Grubunun Hamstring Kuvveti sağ bacakta ilk ölçüm 41,77 kg ikinci ölçüm ise 38,28 kg olarak ölçülmüştür. Sol bacakta ise ilk ölçüm 41,96 kg ikinci ölçüm ise 39,36 kg olarak ölçülmüştür. Denge ölçümünde ise ikinci ölçümde hem gözler açık ve hem de gözler kapalı pozisyonda dengede anlamlı bir gelişme olmuştur. Deney Grubunun Quadriceps Kuvveti sağ bacakta ilk ölçüm 58,05 kg ikinci ölçüm ise 67,43 kg olarak ölçülmüştür. Sol bacakta ise ilk ölçüm 56,23 kg ikinci ölçüm ise 64,97 kg olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of chiropractic high velocity low amplitude (HVLA) sacroiliac manipulation on muscle strength and balance in healthy individuals with asymptomatic dysfunction in sacroiliac joint. Balance and quadriceps and hamstring muscle strength were measured before and after application. Biodex Balance System and MicroFet 2 Hand Dynamometer were used for assessment. Balance was measured on both feet with and without vision. A total of 60 individuals were included in the study. Individuals were divided into two groups as there are 40 of them in experimental groups. No manipulation was applied to the control group while chiropractic HVLA sacroiliac manipulation was applied to the experimental group. The right leg quadriceps muscle strength of the control group was measured as 58,51 kg at the first measurement and 52,95 kg at the second measurement while left leg quadriceps muscle strength was measured as 57,62 at the first measurement and 51,06 kg at the second measurement. Additionally, the right leg hamstring muscle strength of the control group was measured as 41,77 kg at the first measurement and 38,28 kg at the second measurement while left leg hamstring muscle strength was measured as 41,96 at the first measurement and 39,36 kg at the second measurement. In control group, there was also a significant improvement in balance with and without vision. On the other hand, the first measurement of the right leg quadriceps muscle strength of the experimental group was 58,05 kg and the second measurement was 67,43 kg after the manipulation. The first measurement of the left leg's was 56,23 kg before the manipulation and 64,97 kg after the manipulation. Right leg hamstring muscle strength of the experimental group was measured as 43,69 kg before the treatment and after the treatment, it was 34,68 kg (p0,05).