The 2015 Russian military intervention in Syria: A neo-Gramscian hegemony approach
2015 Rusya'nın Suriye'ye askeri müdahalesi: Bir neo-Gramşiyan hegemonya yaklaşımı
  1. Tez No: 626691
  2. Yazar: MUHTEREM AKGÜDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖMÜR ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
2015 Rusya'nın Suriye'ye askeri müdahalesini esas alan Uluslararası İlişkiler yazını, çoğunlukla ana akım Uluslararası İlişkiler teorilerinin yorumlarına dayalıdır ve müdahaleyi askeri ya da ekonomik kaygılar bağlamında görür. Bu yorumlar, müdahalenin maddi olmayan özelliklerini ve Rusya-Suriye ilişkilerinin tarihsel derinliğini göz ardı etmektedir. Aynı konuya neo-Gramşiyan hegemonya bakış açısıyla yaklaşmak bu kayıp parçaları bulmayı sağlamaktadır. Bu teorik çerçevede yapılan analizler sonucunda, bu tez 2015 Rusya'nın Suriye'ye askeri müdahalesinin, Rusya'nın liderlik ettiği neoliberal dünya hegemonyası projesi yolunda hegemonik bir adım olarak değerlendirilebileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The International Relations literature on the 2015 Russian military intervention in Syria is mostly baed on the interpretations of the mainstream International Relations theories and tends to understand the intervention in the context of military or economic concerns. These interpretations ignore the non-material aspects of the intervention and the historical depth of the Russian-Syrian relations. Approaching to the same topic from the perspective of the neo-Gramschian hegemony provides the finding of these missing pieces. As a result of the analyzes which were made in this theoretical framework, this thesis argues that the 2015 Russia's military intervention in Syria can be considered as a hegemonic move towards a Russian-led world hegemonic project around neoliberalism.