Rejim değişikliği: Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'de rejim değişikliği girişimi 2011-2020
Regime change: United States initiative for regime change in Syria 2011-2020
  1. Tez No: 793469
  2. Yazar: ZEYNEP DABLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KUTLU ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Üçüncü taraf aktörlerin uyguladığı rejim değişikliği, hem uluslararası ilişkiler hem de dış politika analizi alanlarında araştırılan bir olgudur. Rejim değişikliği kararlarının müdahale edenler için daha geniş bölgesel çıkarımları ve siyasi sonuçları vardır. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) uluslararası politikadaki siyasi, ekonomik ve askeri nüfuzu düşünüldüğünde, ABD'nin uyguladığı rejim değişikliklerinin arkasındaki dinamikler önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışma daha önce defalarca rejim değişikliği operasyonları uygulamış olan ABD'nin Suriye İç Savaşı'ndaki rejim değişikliği amacını neden başaramadığı sorusuna cevap aramaktadır. Bu çalışma savaşın başladığı Mart 2011'den 2020 yılının sonuna kadar geçen süreyi incelemektedir. Çalışma bu soruya neo-klasik realizmin tip III bakış açısı ile cevap vermeye çalışacaktır. Buna göre devletler bazen yanlış hesaplamalarda bulunabilirler. Başka bir deyişle, ABD Suriye'deki İç Savaşı ve bu savaşa karşı olan politikasını doğru hesaplayamamış bölgedeki diğer güçlerin etkisi ile rejim değişikliği arzusunda başarısız olmuştur. Bu durumda stratejik kültürüne uygun olarak Rusya, Esad rejimine desteğiyle savaşta daha etkin bir rol oynamıştır. Sistemik uyarıcılar ABD'yi Rusya ile ittifak kurmaya zorlamıştır. İç aktörler ise ABD'nin savaştaki kararlarını etkilemiştir. Hem Obama hem de Trump döneminde ABD'nin iç aktörlerinde fikir birliğinin olmaması sebebiyle ABD'nin beklenildiği gibi dış politika kararları alamamasına neden olmuştur. Obama, 2015'teki Rus müdahalesinin ardından Esad'ın iktidardan düşürülmesinin gerçekleşmeyeceğini anlamıştır. Mevcut literatür, sistemik ve yerel düzeydeki faktörlerin birbirleri ile ilişkisine vurgu yapmaktadır. Bu çalışmada neo-klasik realizm teorik çerçeve olarak kullanılmaktadır ve bir dış politika tercihi olarak müdahale etme veya etmeme kararı ile ABD'nin Suriye'ye müdahalesinin kapsam ve doğası bağımlı değişken iken ABD'nin Suriye'deki ulusal çıkarları, bölgesel istikrar ve uluslararası düzen bağımsız değişkendir. Neo-klasik realizm, ABD'nin dış politika tercihlerinin ardındaki mantığı anlamak için kapsamlı bir teorik çerçeve sunmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, dış politika kararlarını, iç düzeyde müdahale eden değişkenlerin etkisini dikkate almadan, yalnızca güç veya tehdit odaklı incelemenin doğru olmadığı düşüncesini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Regime change implemented by third-party actors is a phenomenon that has been researched in both International Relations and Foreign Policy Analysis. There are broader regional implications and political results of regime change decisions for those who intervene. Considering the political, economic and military influence of the United States of America in international politics, the dynamics behind the regime changes implemented by U.S. constitute a significant area of research. This study aims to answer the question why the United States of America, which has repeatedly implemented regime change operations before, failed to achieve its goal in Syrian Civil War. This study examines the period from the beginning of the war in March 2011 to the end of 2020. The study is going to answer the research question within the scope of type III neoclassical realism. According to the theoretical framework, states can sometimes make wrong calculations. In other words, U.S. could not correctly calculate the Civil War in Syria and its policy against this war and failed its aim to change the regime due to the influence of other powers in the region. In accordance with its strategic culture, Russia played more effective role in the war with its support to Assad regime in this case. Systemic stimuli forced the U.S. to form an alliance with Russia and internal actors influenced the decisions of the U.S. in the war. U.S. could not take foreign policy decisions as expected due to the lack of consensus among the internal actors of the U.S. during both Obama and Trump administrations. After the Russian intervention in 2015, Obama understood that his desire to topple Assad would not come true. Existing literature emphasizes the correlation between systemic and local factors. Neoclassical realism is used as a theoretical framework in this study. The scope and nature of the U.S. intervention in Syria and the decision to intervene or not as a foreign policy choice is the dependent variable, and the U.S. national interests in Syria, regional stability and international order are independent variables. Neoclassical realism provides a comprehensive theoretical framework to understand the logic behind the foreign policy decisions of U.S. The Results of this study reinforce the notion that it is not correct to examine the foreign policy decisions only focused on force and threat without considering the impact of variables that intervene at the internal level.