Military intervention as status-seeking in Russian foreign policy (2008-2015)
Rus dış politikasında statü-arama aracı olarak askeri müdahale
- Tez No: 880497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Birçok gözlemci, Rus dış politikasının 2008'den bu yana daha girişken bir hale geldiğini ileri sürmektedir. Rus girişkenliğindeki artış özellikle Gürcistan (2008), Ukrayna (2014) ve Suriye (2015) müdahaleleriyle kendini göstermiştir. Bu tez, Rusya'nın Sovyet-sonrası alan ve ötesinde girişken politikalar yürütme motivasyonunu anlama çabalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu uğraşta, Rusya'nın büyük güç kimliği ile büyük güç statüsünün Avro-Atlantik blok tarafından defalarca reddedildiğine dair Rus algısının arasındaki etkileşime odaklanmayı gerektiren bir çerçeveyi takip etmektedir. Bu tez, bahsekonu müdahalelerdeki Rus statü kaygılarının izini sürebilmek için Vladimir Putin'e ait doksan beş konuşma ve röportaj dökümünü Rus dış politika konseptleri ve diğer Rus yetkililerin açıklama ve makaleleri eşliğinde incelemiştir. Çalışmanın temel argümanı, Vladimir Putin'in dış politikasının tanımlayıcı özelliklerinin büyük güç kimliği ve statü kaygıları olduğudur. Putin'e göre Rusya'nın içkin nitelikleri, çok kutuplu bir dünya düzenini hayata geçiren bağımsız bir dış politikayı gerektirmektedir ve bu gereklilik, ABD'nin Rus çıkarlarının pahasına kendi çıkarlarını zafer kazanmış bir şekilde kabul ettirdiği Soğuk Savaş sonrası düzenin bizzat yapısı sebebiyle daha da artmaktadır. Bu argümanın ışığında gerçekleştirilen vaka çalışmaları, vakaları üç bulguda kesiştirmektedir. İlk olarak, Rus karar vericiler, her bir müdahaleye doğru yol açan gelişmelerden önce ve gelişmeler sırasında, çıkarlarının Batılı mevkidaşları tarafından sürekli olarak göz ardı edildiğine ve onlara sert güçten başka seçenek bırakmadığına inanmışlardır. İkinci olarak, Rus karar vericiler için müdahale kendi başına bir amaç haline gelmiştir çünkü ABD'nin eylemlerini taklit etmek, Rusya ile ABD arasındaki statü eşitliğine işaret ederek çok kutupluluğu somutlaştırmanın yollarından biri olmuştur. Üçüncü olarak, Rus karar vericiler, Rusya'nın gelişen askeri yeteneklerini, Rusya'nın büyük güç statüsünün tanınmasını sağlama kararlılıklarını göstermek için kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Many observers contend that Russian foreign policy has become more assertive since 2008. The increase in the level of Russian assertiveness manifested itself, especially in the military interventions in Georgia (2008), Ukraine (2014), and Syria (2015). This dissertation aims to contribute to the efforts to explain the Russian rationale for pursuing assertive policies in post-Soviet space and beyond. In this endeavor, it is committed to a framework that entails focusing on the interplay between Russia's great power identity and the Russian perception of repeated misrecognition of its great power status by the Euro-Atlantic bloc. To trace Russian status considerations in the respective interventions, this dissertation utilized ninety-five transcripts of Vladimir Putin's addresses and interviews complemented with Russian foreign policy concepts, statements, and articles from other Russian officials. The foundational argument of this study is that great power identity and status considerations are the defining characteristics of Vladimir Putin's foreign policy. For Putin, Russia's inherent qualities necessitate an independent foreign policy materializing a multipolar world order, and this necessity is augmented by the very configuration of the post-Cold War order, in which the US asserts its interests at the expense of Russian interests in a triumphalist manner. The case studies conducted in guidance with this argument provided three conjoining findings. First, Russian decision-makers are confident that their interests have been constantly disregarded by their Western counterparts before and during the developments leading up to each intervention, leaving them with no other choice than hard power. Second, for Russian decision-makers, intervention has become an end in itself because imitating US actions is one of the means to materialize multipolarity by signaling equal status between Russia and the US. Third, Russian decision-makers utilized Russia's developing military capabilities to demonstrate their determination to ensure recognition of Russia's great power status.