Planlı dönemde ulusal eğitimimizin temel hedefleri ve finansman kaynakları (1963-1992)
The Basic prpose of national education and resources during the planned period (1963-1992)
  1. Tez No: 62670
  2. Yazar: MEHMET MUZAFFER MARTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM MAHMUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu araştırma; Türk Ulusal Eğitim Politikasının oluşturulmasında temel kaynaklar olan; Anayasa, eğitim ile ilgili Temel Yasalar (222, 1739, 2547 sayılı vb) ve Kalkınma Planlarında belirlenmiş olan hedeflere ulaşmak için ayrılan parasal kaynakları belirlemek üzere, tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversitelere ilişkin harcamaları, Resmi Gazetede yayınlanmış olan Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversite kesin hesaplarındaki veriler ile öğrenci, öğretmen, öğretim elemanı, öğretim üyesi sayıları; Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü, öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yayınlarındaki veriler temel alınarak çözümlenmiştir. Türkiye'nin gayrî safi milli hasıla, kamu harcamaları gibi başlıca ekonomik göstergelere oranla eğitime ayırdığı mali kaynaklar incelenmiş, kamu eğitimi harcamaları, ilköğretim, ortaöğretim (genel+ mesleki-teknik) ve yükseköğretim harcamaları en küçük kareler yöntemiyle esneklik, korelasyon, determinasyon hesaplanarak çözümlenmiştir. Araştırmadan şu sonuçlar çıkarılmıştır: 1. 1963-1992 döneminde, kamu eğitimi harcamalarının hem GSMH hem de kamu harcamaları içindeki oranının, zaman zaman azalması, hatta 1985 yılında sırasıyla % 1.97 ve % 9.92 düzeyine kadar düşmüş olması, planlı dönemde, eğitimde plansız bir politika izlendiğini göstermektedir. 2. 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Yasası ile on yıl içinde zorunlu eğitim çağındaki nüfusun okullaştırılması hedeflenmiş bu yasaya göre öngörülen kaynaklar ayrılmadığından, hedeflerde gerçekleştirilememiştir. 3. Tüm Kalkınma Planlarında ilke olarak mesleki-teknik öğretime önem ve ağırlık verilmesine karşın, hedefe ulaşılamamıştır. Bunun temel nedeni, mesleki- teknik öğretim maliyetinin genel ortaöğretimden daha pahalı olması ve bu nedenle yeterli kaynak ayrılmamasıdır. 4. İlköğretim ve ortaöğretim (genel+mesleki-teknik) cari harcamaları ile öğrenci sayısı arasındaki ilişkinin, çok anlamlı (TTÖ ve DÖ dışında) olmadığı görülmüştür.Eğitim kesimine ödenek ayrılmasında, öğretim tür ve düzeylerine göre belli bir ölçütün belirlenmediği anlaşılmaktadır: İlköğretim (r= 0.03097), genel ortaöğretim (r= 0.00254), ETÖ (r= 0.363), KTÖ(r= 0.26), TTÖ ( r= 0.71), DÖ'de ( r= 0.76) 5. Yerleşim birimi, yörelerarası ve cinsiyet bakımından incelenen ortaöğretim çağ nüfusunun okullaşma ve öğrenci/öğretmen oranlarında büyük farklar görülmektedir. Bu nedenle Türkiye'de bu öğretim tür ve düzeyinde fırsat ve olanak eşitsizliğinin bulunduğu söylenebilir. 6. öğretim tür ve düzeylerine göre en pahalı eğitimin, üniversite eğitimi olduğu tespit edilmiştir. Ancak parasal kaynakların artmış olmasına bakılarak, üniversitelerde verilen eğitimin niteliğinin yüksek olduğu söylenemez.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY The study aims at determining allocated financial resources in order to attain educational objectives stated in development plans, Law of Basic Education ( Law No. 222- 1739-2547 etc) and the Constitution of which they are the fundamental resources for forming the Turkish Educational policy. The research findings are as follows: Litis seen that the current educational policy is inadequate during the planned period, because of the gradually decreased ratio of educational expenses both in Gross National Product and the public expenditure between 1963 and 1992 and even to the level of 1.97% and 9.92% in 1985. 2. Educational objectives are not actualized within 10 years time owing to the lack of allocated resources according to the law of Basic Education, numbered 222, and the scholarisation of children who are in the compulsory education period. 3. Although the priority and importance was principally given to the technical and vocational education, educational objectives are not actualized. The main reason is that technical and vocational education is more expensive than general education, and in addition to that not to allocate adequate resources. 4. It has been pointed out that there is no significant relation between the current expenditure for primary and secondary education ( general- technical and vocational ) and the number of students. It is also seen that no criteria are determined for educational allocations according to the types and levels of education. Primary education (r:0.03097), General education (r:0.00254), TEB ( Technical Education for Boys) (r: 0.363), TEG(Technical Education for Girls) (n 0.26), CTE ( Commercial and Tourism Education) ( r: 0.71), RE ( Religous Education) ( r. 0.76). 5. It has been observed that there are differences in the ratio of teacher/ students and scholarisation of secondary education according to sexuality, accommodated area and interregions. For this reason, it can be obviously declared that opportunity and possibility in secondary education level exist in Turkey. 6. Findings indicate that the most expensive education is higher education in Turkey, compared with the types and levels of education. On the other hand, it can never be stated that the quality of education in higher education is sufficent as increasing amount of financial resources. 0. YfeEKÖ?RETİİ KüRULfJ