Hakikat Sonrası Çağın medya üzerinden üretiminin ekonomi politik eleştirisi: Canan Karatay örneği
A political economy criticism on constitution of Post-Truth Era through media: Example of Canan Karatay
- Tez No: 626753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmada, tarihin farklı dönemlerinde farklı yaklaşımlarla ele alınan hakikat kavramının, her dönemde güç ilişkilerine olan bağımlılığı vurgulanmış, hakikatin günümüzde büyük topluluklar tarafından önemsiz görülmesinin temelleri incelenmiştir. Yaşadığımız çağın hakikat anlayışını belirleyen, insanlığın evreni açıklama ve anlamlandırma çabasının en önemli ürünü olan bilimsel yaklaşımın, siyaset, medya ve toplumsal müdahalelerle gözden düşürülmesinin nedenleri ekonomi politik yaklaşım ile ele alınmıştır. Akıl ve bilime dayalı modern hakikat anlayışının, postmodernite ile birlikte yoruma açık ve kişiden kişiye değişiklik gösteren bir yapıya sahip olması süreci ise postmodern felsefi ve kültürel dinamikler ile incelenmiştir. Bu bağlamda bilimsel kanıt ve açıklamalardan uzak, tartışmalı söylemler ile hakikatin önemsizleşmesine katkıda bulunan Prof. Dr. Canan Karatay'ın, medya ve toplum tarafından bilinirliğinin artışı, kitle iletişiminin ekonomi politik yapısı ve postmodern/neoliberal kültür dinamikleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dependence of the concept of truth, which is discussed with different approaches in different periods of history, to power relations in each period is emphasized and at the present time the basics of the fact that the truth is seen as insignificant by the big communities are examined. The reasons why the scientific approach, which determines the understanding of the truth of our age and which is the most important product of humanity's effort to explain and make sense of the universe, is discredited by politics, media and social interventions are discussed with the economic political approach. Furthermore, the process of the conception of modern truth based on intelligence and science to become open-ended and subjective with post-modernity is also examined. In this context, Prof. Dr. Canan Karatay, who contributed to the trivialization of truth and controversial discourses, which are far from scientific evidence and explanations, has been evaluated in terms of increasing the awareness of media and society, the economic political structure of mass communication and the postmodern / neoliberal cultural dynamics.