Creating competitive advantage in shrinking markets: The case of the Turkish cement industry
Daralan pazarlarda rekabet avantajı yaratma: Türk çimento endüstrisi örneği
- Tez No: 626769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
2018'in üçüncü çeyreğinde başlayan ekonomik gerilemenin yol açtığı pazar daralması sebebiyle, çimento endüstrisinde rekabet avantaji yaratmak giderek daha önemli bir hal almıştır. Ürün farklılaşması, fiyatlandırması, dağıtım ve tutundurma faliyetleri, çimento endüstrisinde çok kısıtlıdır. Bu bakımdan müşteri deneyimi, çimento markalarının rekabet avantajı elde etmesi için anahtar bir belirleyicidir. Bu çalışmanın temel amacı, Net Tavsiye Skoru yöntemini kullanarak çimento pazarındaki müşteri davranışlarını analiz etmek ve anlamaktır. Bu çalışmadaki ampirik bilgiler, vakaya konu olan şirketin 2015, 2016 ve 2019 yıllarında toplam 441 katılımcıyla derlenen telefon anketlerinden toplanmıştır. Ampirik kanıtlar, şirketlerin müşteri davranışı temelinde kendilerini pazarda nasıl farklılaştırdıklarına dair fikir edinmek için kullanılmıştır. Bulgular Net Tavsiye Skoru ve şirket gelirleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Ayrıca, şirketi tavsiye eden, pasif kalan ve kötüleyen müşterilerin satın alma davranışlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Net Tavsiye Skoru ve aktif müşteri sayısında pozitif bir ilişki bulunurken, ürün ve pazarlamanın ise müşterilerin şirketi tavsiye etmesine sebep olan ana faktörler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Creating competitive advantage became increasingly important in the Turkish cement industry due to market shrinkage caused by economic downturn in the third quarter of 2018. Product differentiation, pricing, promotion and placing opportunities are generally very limited in the cement industry. As a result, customer experience with cement brands is a key differentiator that generates competitive advantage. The main objective of this study is to analyze and understand customer behavior in the cement market by using Net Promoter Score (NPS) methodology. The empirical information for this study was collected from case company surveys, which were compiled in 2015, 2016 and 2019 with 441 participants in total. Empirical evidence was used to gain insights into the way companies differentiate themselves at the market level on the basis of customer behavior in order to gain competitive advantage. The findings of this study revealed that there was no statistically significant relationship between NPS and company revenues. Additionally, no statistically significant difference was found in the purchasing behaviors of promoters, passives and detractors. However, a positive correlation was observed between NPS and the number of active customers. Furthermore, product and marketing were found to be the main drivers causing customers to recommend the case company.