Ergenlerin (15-18 yaş) anksiyete düzeyleriyle duygusal zeka ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between the level of anxiety and the level of emotional intelligence and social skills in the adolescent (15-18 years old
  1. Tez No: 626776
  2. Yazar: MELİSA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, ergenlerin anksiyete düzeyleriyle duygusal zeka ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kocaeli Anadolu Lisesi öğrencileri araştırmanın evreni olarak seçilmiştir. Örneklem olarak alınan 15-18 yaş grubu öğrenciler arasından 80 kişiye“Demografik Bilgi Formu”,“Beck Anksiyete Envanteri”,“Schutte Duygusal Zeka Ölçeği”ve“Sosyal Beceriler Envanteri”veri toplama araçları olarak uygulanmıştır. Alınan örneklem Türkiye ve Kocaeli ili örneklem sonuçlarını karşılamayabilir ve elde edilen bulgular uygulanan veri toplama araçları ile sınırlıdır. Araştırmanın verileri SSPS 22 programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; Beck Anksiyete Ölçeği, Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve Sosyal Beceri Envanteri arasında negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin Duygusal Zeka Ölçeği ve Sosyal Beceri Envanterinden aldıkları puanlar arttıkça Beck Anksiyete Ölçeğinden aldıkları puanlar azalmaktadır. Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve Sosyal Beceri Envanteri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This research was conducted to analyze the relationship between the level of anxiety and the level of emotional intelligence and social skills in adolescents. Kocaeli Anatolian High School was chosen as the source of the action.“Demographic Information Forms”,“Beck Anxiety Inventory”,“Schutte Emotional Intelligence Scale”and“Social Skills Inventory”are used as data collection tools A total of randomly chosen 80 students aged between 15-18 were the sample of the study. The study might not represent the population of Kocaeli and Turkey. Findings are bounded to data collection tools. Data was analyzed by using the SPSS 22 Programme. As a result of the research, there is a negative and statistically meaningful relationship among the Beck Anxiety Inventory, Shutte Emotional Intelligence Scale and Social Skills Inventory. The higher the score the students get from Emotional Intelligence Scale and Social Skills Inventory, the lower it is they get from Beck Anxiety Inventory. There is a statistically meaningful relationship found between Schutte Emotional Intelligence Scale and Social Skills Inventory.