Deneysel over torsiyonu modelinde over iskemi-reperfüzyon hasarında aşamalı detorsiyon ve hipoterminin overi koruyucu etkisinin karşılaştırılması
Comparison of protective effect of gradual detorsion and hypothermia in ovarian ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 626928
  2. Yazar: ŞULE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN KARACA ÖZKISACIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Over torsiyonu, acil servise akut karın ağrısı şikayeti ile başvuran çocuk ve adölesan hastaların %0,02'sini oluşturan, akut jinekolojik bir acildir. Torsiyon; premenarş, postmenarş kızlarda da görülebilir. Ameliyat olanların yaş ortalaması 10'dur(1).Over torsiyonu normal overlerde meydana gelebilir ancak sıklıkla torsiyon ihtimalini artırdığına inanılan ovaryan kitlelerle ilişkilidir(2). Torsiyonun derecesi ve geçen süre, yönetim ve prognoz için önemli faktörlerdir. Fertiliteyi korumak, over kaybını önlemek için erken tanı ve hızlı cerrahi düzeltme gereklidir (3). Bir organ veya dokuya gelen kan akımında azalma olduğunda bu durum dokuda hipoksiye neden olur. Hipoksi; laktik asit, hipoksantin ve lipid peroksidaz düzeylerinin yükselmesi ile sonuçlanır. Lipid peroksidasyondan sonra kan akımındaki artış, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz(CAT), glutatyon peroksidaz(GPx) gibi enzimatik antioksidan savunma sistemleri ile ortadan kaldırılamayacak büyük miktarda oksijen kaynaklı serbest radikal oluşumuna yol açar. Bu nedenle reperfüzyon dokuya iskemiden daha fazla zarar verir ve bu durum reperfüzyon hasarı olarak bilinir (4). Over torsiyonunun cerrahi tedavisi, dönmüş segmentin düzeltilmesini içerir. Eğer torsiyon enfarkttan önce düzeltilirse, normal kan akımı geri dönebilir (5). Detorsiyondan sonra büyük miktarlarda oksijen kaynaklı serbest radikallerden kaynaklanan reperfüzyon hasarı başta oluşan iskemiden daha fazla doku hasarına neden olur.Bu nedenle reperfüzyon hasarı over torsiyonunda, over hasarıyla ilgili major rol oynar (6; 7). İ/R sırasında gelişen doku hasarında çeşitli mekanizmalar tanımlanmıştır (8). Bu çalışmada; overtorsiyonunda aşamalı detorsiyonun ve eş zamanlı hipotermi uygulamasının reperfüzyon hasarını azaltıcı etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovarian torsion is the fifth most common gynecological emergency in girls and adolescents. Today, ovarian detorsion is the treatment of ovarian torsion and ovary is tried to be protected as much as possible. Duration passed after torsion is important to prevent ovarian loss. Early diagnosis and timely surgical intervention are necessary to maintain fertility. If the torsioned ovary is detorsed before any infarction develops, normal blood flow can be recovered. However, following detorsion, reperfusion injury caused by high amounts of oxygen-derived free radicals causes more tissue damage than initial ischemia. Reperfusion injury plays a major role in ovarian torsion for ovarian damage. Various mechanisms have been described to prevent tissue damage during ischemia-reperfusion. In this experimental study, we aimed to show the effect of gradual detorsion and hypothermia on ischemia reperfusion injury in a rat model of ovarian torsion-detorsion. In this study, 40 adult Wistar female rats were used. Groups were numbered as Group I (sham group), Group II (control group) and Group III (gradual detorsion), Group IV (hypothermia), Group V (gradual detorsion + hypothermia). After the approval of the ethics committee, by intramuscular injection, 50 mg / kg ketamine and 3 mg / kg xylazine were used for anesthesia. After laparotomy was performed on the rats in Group I, the left ovary was removed and the abdomen was closed without any other procedure. The right ovary was removed 30 hours later. The rats in Group II-III-IV-V were subjected to laparotomy after the left ovary was removed and the right ovary was torsioned by 1080 degrees. The right ovary was left ischemic for 30 hours. After laparotomy, full detorsion was performed in Group II and the reperfusion was achieved. In Group III, the right ovary was performed detorsion 360 degrees and waited for 5 minutes and this procedure was repeated 3 times until the right ovary was became completely detorsed and then the abdomen was closed. In Group IV, cold application was performed for a total of twenty minutes at the beginning and after the full detorsion of the right ovary. In Group II-III-IV-V, abdomens were closed for one week and the laparotomy was performed again in order to remove the right ovary. After oopherectomy, ovarian tissues were examined histopathologically for vascular occlusion, interstitial edema, bleeding, IV leukocyte infiltration. Superoxide Dismutase (SOD), Myeloperoxidase (MPO), Malondialdehyde (MDA), Catalase (CAT), Glutathione Peroxidase (GPx) values were examined in tissue samples and serum. The results of our study show that gradual detorsion and hypothermia may be effective in reducing both biochemical and histopathological damage due to I / R damage. Key words: Ovary, Torsion, Ischemia-Reperfusion Injury, Hypothermia, Gradual detorsion