Kalıtsal/ailesel meme ve/veya over kanseri tanısı almış olgularda BRCA1/brcA2 gen mutasyonlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective analysis of BRCA1/BRCA2 gene mutations in patients with hereditary/familial breast and/or ovarian cancer
  1. Tez No: 626929
  2. Yazar: ZEHRA MANAV KABAYEĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kalıtsal/ailesel meme/over kanseri genetiği etyolojisinde BRCA1/BRCA2 gen mutasyoları %5-10'luk mutasyon oranı ile en önemli yeri tutar. Genetik yatkınlık otozomal dominant kalıtılır ve hastalık yapıcı mutasyonlar, mutasyonu taşıyan bireyler için 70 yaşından önce %67, 80 yaşından önce %80 hastalığa yakalanma riski ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Genetik Polikliniği'ne başvuran veya konsulte edilen kalıtsal/ailesel meme ve/veya over kanseri ön tanılı olguların dosyaları retrospektif olarak incelenmiş, NCCN kılavuzu versiyon 3.2019'a göre BRCA1/2 genleri analiz endikasyonu taşıyan olgular seçilmiş ve bu olguların sekans analizi sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana amacı toplumumuza özgü BRCA1/2 mutasyonlarını ve mutasyon sıklıklarını belirlemektir. Çalışmaya meme ve/veya over kanseri tanısı ve aile öyküsü olan 157 olgu dahil edildi. Sanger dizi analizi sonuçları incelendiğinde; 17 olguda BRCA1, altı olguda BRCA2 geninde mutasyon tespit edildi. Bu mutasyonların 19'u hastalık yapıcı olduğu bilinen mutasyonlar iken, dördü daha önce literatürde yer almamış novel mutasyonlardı. Sanger dizileme yöntemi ile BRCA1/2 gen analizi sonuçları değerlendirildiğinde, patojenik mutasyon taşıyan olguların oranı literatürle uyumlu bulunmuştur. Ayrıca literatürde daha önce yer almayan dört yeni mutasyon tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
BRCA1/BRCA2 gene mutations have the most important role in the etiology of hereditary/familial breast/ovarian cancer syndrome (HBOC) with a mutation rate of 5-10%. Genetic predisposition is inherited as autosomal dominant, and disease causing mutations are associated with a 67% risk of disease under the age of 70 and 80% risk under the age of 80. In this study; patients with hereditary/familial breast and/or ovarian cancer who were admitted or referred to the Medical Genetics Outpatient Clinic of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine were reviewed retrospectively with their BRCA1/2 sequence analysis results. The main aim of the study was to determine specific BRCA1/2 mutations and mutation frequencies in our society. 157 patients with breast and/or ovarian cancer and family history of HBOC were included in the study. Sequence analysis showed that 17 cases were due to BRCA1 gene mutations and six cases were due to BRCA2 gene mutations. 19 of these mutations were known to be causative, while four were novel. When the results of BRCA1/2 gene analysis by Sanger sequencing method were evaluated, the rate of cases with pathogenic mutation was found to be consistent with the literature. In addition, four new mutations that have not been previously reported in the literature and thought to be causative have also been identified.