Kolşisin ve sesamol'ün deneysel sıçan over torsiyonu modelinde over iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of colchicine and sesamol on ovarian ischemia reperfusion injury in an experimental rat torsion model
  1. Tez No: 704184
  2. Yazar: AYDIN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ALİ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç : Çalışmamızda sıçanlarda deneysel over torsiyonu modeli üzerinden over iskemi-reperfüyon hasarında sesamol ve kolşisin maddelerinin etkilerini ve birbirlerine karşı muhtemel üstünlüklerini karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve yöntem : Çalışmamızda 31 adet Sprague-Dawley dişi gebe olmayan sıçan ağırlıkları gruplar içerisinde benzer olacak şekilde randomize edildi. Gruplar sham, torsiyon-detorsiyon, sesamol ve kolşisin grupları olarak belirlendi. Torsiyon-detorsiyon uygulanan 3 grupta da iskemi süresi 3 saat, reperfüzyon süresi 4 gün olarak belirlendi. Detorsiyondan hemen sonra kolşisin İP yolla günlük 1 mg/kg olmak üzere ve sesamol İP yolla günlük 100 mg/kg olmak üzere 4 gün süreyle uygulandı. Over doku örneklerinde histopatolojik incelemeler ve MDA, SOD, GSH ölçümleri yapıldı. SPSS 26.0 programı kullanıldı. Gruplar arasında mortalite sıklığının karşılaştırılmasında Ki-Kare testi; histopatolojik skorlar ve biyokimyasal parametrelerin karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi kullanılmış, fark yaratan gruplar bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney u testi ile belirlenmiştir. Bulgular: Torsiyon-detorsiyon grubu sham grubuyla karşılaştırıldığında histopatolojik skorlar ve MDA, SOD, GSH düzeyleri açısından anlamlı fark saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to compare the effects of sesamol and colchicine substances on ovarian ischemia-reperfusion injury and their possible superiority over each other through the experimental ovarian torsion model in rats. Material and methods: In our study, 31 Sprague-Dawley female non-pregnant rats were randomized to have similar weights within the groups. The groups were determined as sham, torsion-detorsion, sesamol and colchicine groups. The ischemia duration was 3 hours and the reperfusion duration was 4 days in the 3 groups that underwent torsion-detorsion. Immediately after detorsion, colchicine was administered as 1 mg/kg daily by IP route and sesamol as 100 mg/kg daily by IP route for 4 days. Histopathological examinations and MDA, SOD, GSH measurements were performed on ovarian tissue samples. SPSS 26.0 program was used. Chi-square test was used to compare mortality rates between groups; The Kruskal-Wallis test was used to compare histopathological scores and biochemical parameters, and the groups that made a difference were determined by the Mann-Whitney U test with bonferroni correction. Results: When the torsion-detorsion group was compared with the sham group, a significant difference was found in terms of histopathological scores and MDA, SOD, GSH levels (p0.05).