Bazı fenolik bileşiklerin eldesi, kimyasal içeriğinin ve antibakteriyel aktivitesinin belirlenmesi
Determination of some phenolic compounds, chemical composition and antibacterial activity
  1. Tez No: 626934
  2. Yazar: MEHMET ULAŞ CİVANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Boraginaceae familyasındaki bazı cinslerin kökleri naftokinonlarca zengindir. Alkanna, Onosma, Arnebia, Lithospermum, ve Echium cinslerinin köklerininde naftokinon ve fenolik bileşikler taşıyan türler açısından zengin olduğu bilinmektedir. Fenolik bazı bileşiklerin antikanser, anti inflamatuar, antibakteriyel, antioksidan, antitrombotik ve yara iyileşmesi gibi biyolojik ve medikal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bu maddelerdeki pigmentler genellikle pH değişiklikleriyle değişken renk göstermektedir. Bu nedenle, bunlar yaygın olarak gıda, ilaç ve boya üretimi için kimya endüstrisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye endemiği olan Boraginaceae Onosma Mutabilisbitkisinin kimyasal içeriğinin ve antibakteriyel aktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kurutulan bitkinin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımları etanol kullanılarak Soxhlet özütleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Özütlerin toplam fenolik madde miktarları Folin-Ciocalteu's (FCR)yöntemi kullanılarak, gallik asite eşdeğer olarak hesaplanmıştır. Fenolik madde içeriği 1 g örnek başına kök'te 29.7 ± 0.5, gövde'de 21.0 ± 1.0 yaprak'ta 12.9 ± 0.7, çiçek'te 15.1 ± 0.8 mg gallik asit eşdeğeri olarak bulunmuştur. Elde edilen özütler GC/MS cihazı ile analiz edilmiş ve bitki özütlerinin 25 farklı kimyasal bileşen içerdiğisaptanmıştır.Ana bileşenlerin β-Sitosterol, 14-β-H-pregna ve oktadekanoik asit olduğu saptanmış, bu bileşenlerin en yüksek olduğu kısmın kök kısmı olduğu belirlenmiştir.Özütlerin antibakteriyel aktiviteleri rezasurin mikroplak yöntemi (REMA)ile belirlenmiştir. En etkili antibakteriyel aktiviteyi A. baumannii(62,5 μg/mL) bakterisine karşı gösterdiği saptanmıştır. S. aureus, E. coli, B. subtilis ve A. hydrophilabakterileri ampisiline karşı oldukça düşük aktivite göstermiştir. Ampisilin (0,9 µg/mL) en düşük antibakteriyel aktiviteyiB. Subtilis (31,25 µg/mL)bakterisine karşı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The roots of some genera in the Boraginaceae family are rich in naftokinones. Alkanna, Onosma, Arnebia, Lithospermum, and Echium are known to be rich in species carrying naftokinone and phenolic compounds in the roots. Some phenolic compounds have been shown to possess biological and medical properties such as anticancer, anti-inflammatory, antibacterial, antioxidant, antithrombotic and wound healing. Furthermore, the pigments in these materials generally exhibit variable color with changes in pH. Therefore, they are widely used in the chemical industry for food, pharmaceutical and paint production. This study aimed to determine the Boraginaceae Onosma mutabilis endemic to Turkey the chemical composition of the plant and antibacterial activity. The root, stem, leaf and flower parts of the dried plant were made by Soxhlet extraction method using ethanol. Total phenolic contents of the extracts were calculated by using Folin-Ciocalteu's (FCR) method, equivalent to gallic acid. The phenolic content was found to be 29.7 ± 0.5 per 1 g of sample, 12.9 ± 0.7 per 21.0 ± 1.0 leaves in the body, and 15.1 ± 0.8 mg gallic acid equivalent in the flower. The extracts were analyzed by GC / MS and the plant extracts contained 25 different chemical components. The main constituents were β-sitosterol, 14-β-H-pregna and octadecanoic acid. Antibacterial activities of the extracts were determined by the resasurin microplate method (REMA). It was found that the most effective antibacterial activity against A. baumannii (62.5 μg / mL). S. aureus, E. coli, B. subtilis and A. hydrophila showed very low activity against ampicillin. Ampicillin (0.9 µg / mL) showed the lowest antibacterial activity against B. subtilis (31.25 µg / mL).