Çocuk kliniklerinde çalışan sağlık profesyonellerinin mesleki yaşam kalitesini etkileyen bireysel ve çevresel faktörler
Individual and environmental factors affecting the professional life quality of health professionals working in pediatric clinics
  1. Tez No: 626949
  2. Yazar: OĞUZ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma çocuk kliniklerinde çalışan sağlık profesyonellerinin mesleki yaşam kalitesini etkileyen bireysel ve çevresel faktörleri belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel ADATIP Hastanesi, Özel BEYHEKİM Hastanesi ve Özel BİLGE Hastanesi Çocuk Kliniklerinde görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 128 sağlık profesyoneli oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından oluşturulan, Anket Formu, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (Ç.Y.K.Ö) ve Merhamet Ölçeği (M.Ö) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sayı, yüzde, ortalama, korelasyon analizi, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Sağlık profesyonellerinin çocuk ölümleri ile karşılaştıklarında duygusal yönden negatif etkilendikleri, pozitif yönden ise müdahale etme açısından tecrübe kazandıkları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sağlık profesyonellerinin Ç.Y.K.Ö Mesleki Tatmin Alt Boyutu puan ortalaması 33.54±9.77, Tükenmişlik Alt Boyutu puan ortalaması 18.44±6.59, Eşduyum Yorgunluğu Alt Boyutu puan ortalaması 15.49±6.85 ve M.Ö toplam puan ortalaması 3.96±0.53'dür. Kadın sağlık profesyonellerinin mesleki tatmin, erkek sağlık profesyonellerinin ise tükenmişlik düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Doktorların mesleki tatmin puan ortalaması hemşire ve ebelerden düşük, tükenmişlik ve eşduyum yorgunluğu puan ortalamalarının ise yüksek olduğu tespit edilmiştir. Nöbetli çalışanlarda mesleki tatminin daha düşük, özel hastanede çalışanlarda ise mesleki tatminin yüksek ve tükenmişliğin düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to identify the individual and environmental factors affecting the life quality of health professionals working in pediatric clinics. The sample of the study consists of 128 health care professionals who work in Pediatric Clinics of Sakarya University Education and Research Hospital, Private ADATIP Hospital, Private BEYHEKIM Hospital and Private BILGE Hospital. The data of the study were collected by using the Questionnaire Form, Quality of Life Scale for Employees (QoLSE) and Compassion Scale (CS) which were formed by the researchers. The data obtained from the study were evaluated using number, percentage, average, correlation analysis, Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests. It was determined that health professionals were negatively affected by child deaths and experienced positive interventions. The average score of QoLSE Professional Satisfaction Sub-Dimension of the health professionals participating in the research is 33.54 ± 9.77, the average score of Burnout Sub-Dimension is 18.44 ± 6.59, the average score of Equivalent Fatigue Sub-Dimension is 15.49 ± 6.85 and the average total CS score is 3.96 ± 0.53. It was found that female health professionals had higher levels of professional satisfaction and male health professionals had higher levels of burnout. Besides, the average score of professional satisfaction of doctors was lower than that of nurses and midwives and the average score of burnout and empathy fatigue was higher. On the other hand, occupational satisfaction was lower in the on-duty workers, occupational satisfaction was higher and burnout was low in the private hospital workers.