Sağlıklı kedilerde toraks bölgesinin bilgisayarlı tomografik muayenesi
  1. Tez No: 626948
  2. Yazar: ŞÖHRET ELİF KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARIERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilgisayarlı Tomografi (BT) insan hekimliğinde teşhis amacıyla sıkça kullanılan, veteriner hekimlik alanında ise son yıllarda kullanımı yaygınlaşmaya başlayan bir görüntüleme tekniğidir. Veteriner hekimlik alanında son yıllarda bu tekniğin kullanılmaya başlanmasından dolayı BT ile ilgili henüz sınırlı sayıda doküman bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalarında çoğunlukla patolojik vakalara ilişkin olması bizleri bu konuda çalışmaya yönlendirmiştir. Bu çalışmada toraks boşluğuna ait tüm yapılar BT ile detaylı bir şekilde incelenmiştir. İnceleme öncesinde çalışmaya dahil edilen tüm kediler detaylı bir muayeneden geçirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen olguları İzmir ilindeki özel veteriner kliniğimize gelen 10 adet sağlıklı yetişkin kedi oluşturdu. Olguların hematolojik, biyokimyasal ve radyolojik tüm verilerine bakılmış ve bu sonuçlara göre herhangi bir patolojisi olmayan kediler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma güvenli bir anestezi protokolü ile başlatılmıştır. Anestezi protokolü olarak medetomidin 0,08 ml/kg dozu ile hesap edilerek yapılmıştır. Olguların ilk olarak kontrastsız BT çekimleri yapılmıştır. Devamında v. jugularis'e yerleştirilen kataterden otomatik enjektör vasıtasıyla kedilerin vucüt ağırlıklarına göre kontrast madde verilmiş ve kontrastlı BT çekimleri alınmıştır. Çekimlerin bitiminde olgular tek tek güvenli bir şekilde anesteziden uyandırılmıştır. Olguların BT değerlendirilmesinde toraks boşluğu içerisinde olan trake, bronş, bronşioller, kalp ve odacıkları, büyük damarlar, mediastinum, timus v.b tüm yapıların metot bölümünde belirtilen tekniklerle ölçümleri alınmış standart sapmaları ve ortalamaları hesaplanmış ve not edilmiştir. Sırasıyla toraks boşluğunun en boy oranı, plöra kalınlığı, kalbin kısa ve uzun eksende ölçümü, perikard kalınlığı, kalbin tüm odacıklarının farklı kesitlerde interventriküler septum ve interatrial septum ölçümleri yapılmıştır. Yine akciğerler, trakea genişliği, bronş çapları, ve bronşiollerin pulmoner artere oranlarının BT ile anatomik değerlendirilmesi ve metotta belirtilen kriterler çerçevesinde ölçümlerinin alınması gerçekleştirilmiştir. Tüm bu verilerin ışığında yapılan çalışmada sağlıklı kedilerin anatomik oluşumlarının tomografik incelemelerini yapmış olmamız ileri de patolojik vakaların daha iyi bir şekilde yorumlanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda veteriner hekimlere yol gösterici bir kaynak olması bakımından bu çalışmanın önem arz ettiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Computed tomography (CT) is an imaging technique that is used frequently in human medicine for diagnostic purposes, and its use in veterinary medicine has become widespread in recent years. Due to the introduction of this technique in the field of veterinary medicine in recent years, there is no limited number of documents related to IT yet. The fact that it was mostly related to pathological cases in our research led us to study this issue. In this study, all structures of thoracic cavity were examined in detail by CT. All cats included in the study were subjected to a detailed examination before the examination. The subjects included in the study were 10 healthy adult cats who came to our private veterinary clinic in Izmir. All hematological, biochemical and radiological data of the cases were examined and according to these results, cats without any pathology were included in the study. The study was initiated with a safe anesthesia protocol. Medetomidine was calculated as an anesthesia protocol with a dose of 0.08 ml / kg. Initially, non-contrast CT scans were performed. Subsequently, v. The catheter was placed in the jugularis by means of an automatic syringe. At the end of the shootings, the cases were safely awakened from anesthesia one by one. In the CT evaluation of the cases, the standard deviations and averages of the trachea, bronchi, bronchioles, heart and chambers, large vessels, mediastinum, thymus, etc., which were measured with the techniques specified in the method section, were calculated and noted. The length ratio of the thoracic cavity, pleural thickness, short and long axis measurement of the heart, pericardial thickness, interventricular septum and interatrial septum were measured in different sections of all chambers of the heart, respectively. The anatomical evaluation of the lungs, trachea width, bronchial diameters, and the ratio of bronchioles to the pulmonary artery was performed by CT and measurements were made according to the criteria specified in the method. In the light of all these data, the fact that we have performed tomographic examinations of anatomic formations of healthy cats will provide a better interpretation of advanced pathological cases. We also think that this study is important in terms of being a guide for veterinarians.