Atıcılarda aktivatör destekli kayropraktik uygulamasının isabet oranı ve atış süresi üzerine etkisinin araştırılması; plasebo kontrollü çalışma
Investigation of the effect of activator-assisted chiropractic on hit rate and shot duration in shooters; placebo-controlled study
- Tez No: 626952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı atıcılık sporu ile uğraşan sporcularda kayropraktik tekniklerinden biri olan Aktivatör Metod`un performans üzerine etkisini plasebo kontrollü bir çalışma ile tespit edebilmektir. Lisanslı atıcı olan 18-65 yaş aralığındaki (yaş ortalaması: 31,55±14,35 (18-65)) 40 gönüllü sporcu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılar antropometrik olarak değerlendirildikten sonra aktivatör yardımlı kayropraktik uygulama grubu (AYKUG) (n=20, 7 kadın, 13 erkek), plasebo kontrol grubu (PKG) (n=20, 6 kadın, 14 erkek) olarak randomize 2 gruba ayrılmıştır. Uygulama öncesi her iki grup da atış isabet skoru (AİS), atış süresi tespiti (AS), star denge testi (SDT) değerlendirilmiştir. AYKUG`ye aktivatör tekniği ile kayropraktik uygulama, PKG`ye ise yayı çıkarılmış vuruş gerçekleştirmeyen aktivatör cihazı ile plasebo uygulama yapılmıştır ve tüm ölçüm parametreleri uygulamanın ardından 15 dk`lık süre içerisinde yeniden değerlendirilmiştir. Toplamda 2 farklı değerlendirme ile yapılan uygulamanın etkinliği karşılaştırılmıştır. Antropometrik ölçümler açısından yapılan değerlendirmelerde aralarında bir fark bulunmayan (p>0.05) grupların grup içi analiz sonuçlarına göre AYKUG`de atış skoru ve star denge testinin lateral yönde uzanımı hariç tüm parametrelerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of Activator Method, which is one of the chiropractic techniques, on the performance of shooting athletes in a placebo-controlled study. 40 volunteer athletes, aged between 18-65 (average age: 31.55 ± 14.35 (18-65)), who were licensed shooters, were included in the study. After anthropometric evaluation, all participants were randomly divided into two groups as activator-assisted chiropractic (AAC) (n = 20, 7 females, 13 males) and placebo practice group (PPA) (n = 20, 6 females, 14 males). Before the application, both groups were evaluated by shooting hit score (SHS), firing time determination (FTD), star balance test (SBT). AAC was given chiropractic application with activator technique and PPG with placebo application with non-springed activator device. All measurement parameters were reevaluated within 15 min after administration. In total, the effectiveness of the application was compared with 2 different evaluations. According to the results of the intra-group analysis of the groups with no difference (p>0.05) in anthropometric measurements, a significant difference was found in all parameters of the AAC except the shot score and lateral extension of the star balance test (p 0.05).