Bilgi teknolojileri bölümünün iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi: Metal işleme tesis örneği
Examination of information technology department in terms of occupational health and safety: Metal processing example
- Tez No: 626953
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Teknoloji hızla gelişmekte ve hayatın her alanında vazgeçilmezlerden olmaktadır. Üretim, pazarlama ve tüketim zincirinin olmazsa olmazı olan teknoloji, gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Teknoloji, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de üretim sürecinin önemli bir parçasıdır. Üretim sürecindeki proseslerin, hammaddelerin ve ürünlerin, süreç içinde daha kolay takip edilebilmesi için otomasyon ve ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin tümüne bilgi teknolojileri ya da bilişim teknolojileri alarak adlandırılabilmektedir. Bu sistemlerin etkinliğin artırılması ve devamlılığının sağlanması için bilgi teknolojileri uzmanları görev almaktadır. Bu çalışmada metal işleme sektöründe faaliyet gösteren bir bakır işleme tesisinin bilgi teknolojileri bölümünün faaliyet alanı incelenmiş, bu bölümün iş sağlığı ve güvenliği açısından risk faktörleri ele alınmıştır. Risk faktörleri; çevresel, fiziksel, ergonomik ve psikososyal olarak gruplandırılarak, bu grupların her bir faktörü ayrı ayrı incelenecek ve değerlendirildi. Risklerin giderilmemesi sonucu olabilecek iş kazaları ve meslek hastalıkları araştırılıp detaylı olarak tanımlandı. Risk türlerinin tanımlanması ve tespit edilmesi için risk analizi yapılacak ve bu risk analizi ışığında risk değerlendirme raporu hazırlandı. Çalışmada“Olursa Ne Olur”risk analiz yöntemi ile riskler hakkında ön çalışma yapılacak ve“Fine-Kinney”risk analiz yöntemi ile risk değerlendirmesi yapılarak, risklerin değeri hesaplanacak, gerekli düzenleyici ve önleyici faaliyetlerin raporu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology have been developing rapidly and being essential in all areas of life. Technology is becoming more important day by day on manufacture, marketing and consumption chain. Technology is a leader in manufacturing process in our country as well as in the world. Automation and enterprise resource planning systems are used for easier tracking of the processes production of raw materials and products. These types of systems called information technologies. Information technology specialists are employed to increase the efficiency and durability of these systems. In this study, information technology department activity area of a copper processing facility is examined and the risk factors for occupational health and safety of this department are discussed. Risk factors are classified as environmental, physical, ergonomic and psychosocial factors. Each factor of these groups are examined and evaluated separately. Occupational accidents and occupational diseases that may result from non-elimination of risks are investigated and described in detail. A risk analysis is conducted to determine the types of risk and be prepared of assessment risk report in the light of this risk analysis. In this study,“What If?”risk analysis method is examined and“Fine-Kinney”risk analysis method used for risk assessment, value of risks are calculated and necessary regulatory and preventive activities report is prepared.