2010-2018 döneminde Suudi Arabistan-Yemen ilişkilerinin dinamiği
The dynamics of Saudi Arabia-Yemen relations between 2010-2018
- Tez No: 626983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAÇİN İDİL ÖZTIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Suudi Arabistan ve Yemen çok farklı ve karmaşık bir siyasi ilişki içindedirler. Siyasi ilişkileri, kimi zaman ortak çıkarlara, kimi zaman da düşmanlık ve anlaşmazlıklara dayanmaktadır. Bununla beraber, bu ilişkilerin temel özelliği Suudi politikasının Yemen siyaseti üzerindeki güçlü etkisidir. Suudi Arabistan'ın güvenlik endişeleri, özellikle Arap Baharı, İran etkisi genişlemesi ve küresel ekonomik çalkantıları gibi bölgesel sahneyi süpüren dönüşümlerden sonra Yemen iç meselelerine sürekli müdahale ettiğini sebep olmuştur. Bu yüzden tez, 2010-2018 döneminde Yemen sahasındaki sürekli değişikliklerin ele alınmasında Suudi Arabistan dış politika temel yaklaşımlarını ve bu yaklaşımlarının sonuçlarını incelemeyi hedeflemektedir. Tez, Yemen ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin temel dinamiklerini incelemek için Yapısal Realist teorisine dayanmaktadır. Tez, siyasi dinamiklerin çok aşırı bir seviyeye çıktığını bulmaktadır. Bu nedenle Suudi Arabistan'ı Yemen'e yönelik dış politikasında bölgesel ve uluslararası ağırlığından eleştirel olarak yararlanmaya itilmiştir. Tez, Suudi Arabistan'ın hayatta kalması ve istikrarı için yeni yöntemlerin kullanılmasıyla Yemen'i kontrol altında tutacağını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Saudi Arabia and Yemen have enjoyed very diversified and complicated political relations. Their relations have based on shared interests in some cases and hostility and disputes in others. However, the main feature of these relations is the strong Saudi political influence throughout the Yemeni political events. The Saudi security concerns have caused continuous intervention into the Yemeni internal affairs, especially after the transformations that swept the regional scene such as the Arab Spring, Iranian influence expansion, and the global economic turmoils. Therefore the study aims to analyze the Saudi foreign policy approaches used in addressing the continuous changes in the Yemeni scene during the period 2010- 2018 and the results of these approaches. The thesis relied on the Structural Realism theory to study the principal dynamics of relations between the two countries. The study found that political dynamics have evolved to a very extreme level, which has pushed Saudi to benefit critically from its regional and international weight in its foreign policy toward Yemen. The study emphasized that Saudi Arabia for its survival and stability will keep Yemen under control even with the use of new methods.