Türkiye'de özel istihdam büroları aracılığı ile geçici iş ilişkisi ve sosyal hukuka etkileri
Temporary employment relationship established the through private employment agencies
- Tez No: 627044
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sanayileşme süreci içinde meydana gelen her değişim çalışma hayatını da etkilemektedir. Küreselleşme hareketleri, artan uluslararası rekabet, gelişen teknoloji, çalışma hayatındaki esneklik uygulamaları, artan işsizlik yeni iş ilişkilerini gündeme getirmektedir. Bu ilişkilerden biri de özel istihdam büroları aracılığı ile kurulan geçici iş ilişkisidir. 2016 yılında 4857 sayılı İş Kanunu'nda yapılan değişiklikle özel istihdam bürolarının işçi işveren ilişkilerinde aracılık fonksiyonunun yanı sıra geçici işçi sağlama sözleşmesi yolu ile geçici iş ilişkisi de kurabilecekleri kabul edilmiştir. Bu çalışmada özel istihdam büroları aracılığı ile kurulan geçici iş ilişkisinin esasları ve sosyal hukuka etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every change that occurs in the process of industrialization also affects working life. Globalization movements, increasing international competition, developing technology, flexibility in working life, increasing unemployment bring new concepts to the agenda. One of these concepts is the Temporary Employment Relationship Established The Through Private Employment Agencies. With the amendment made in the Labor Law No. 4857 in 2016, other than brokerage function in employee-employer relations, it was accepted that private employment agencies could establish temporary business relations through the contract of providing temporary workers. In this study, the principles of temporary employment relationship established the through prıvate employment agencies and ıts effects on social law will be examined in.