Vücut kriyoprezervasyonunun hukuki ve etik uygulanabilirliği
Legal and ethical applicability of body cryopreservation
- Tez No: 627055
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS DOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Vücut kriyoprezervasyonu (cryonics), yasal ölüm ilanı yapılmış insanların geleceğin tıbbi ilerlemelerine eriştirilmesi suretiyle yeniden hayata getirilmelerinin amaçlandığı deneysel bir tıbbi prosedürdür. Ölüm sonrası süreçte doğal şartlarda ceset üzerinde gözlemlenen postmortem değişimlerin önüne geçilmesi ve cesedin belirsiz bir süre boyunca muhafazasının (hücresel boyutta) sağlanabilmesi için metabolizma aktivitelerinin askıya alınması amacıyla ultra düşük sıcaklıklar (-196 °C) kullanılmaktadır. 1960'lı yılların başındaki ilk çalışmalardan bu yana kriyoprezervasyon uygulaması teorik bir konseptten buz oluşumunu ortadan kaldırmak için acil tıbbi prosedürleri ve modern vitrifikasyon teknolojilerini kullanan, kanıta dayalı bir uygulama haline gelmiştir. Vücut kriyoprezervasyonu prosedürü, dünya genelinde British Columbia eyaleti (Kanada) haricinde hiçbir bölgede hukuken düzenleme altına alınmadığından dolayı, ilgili eyalet dışında genel olarak kanun boşluğu olan bir konudur. Vücut kriyoprezervasyonunu yasaklayan doğrudan bir norm olmadığından dolayı şu ana kadar mahkemelerde dava konusu olan durumlar, mevcut hukuk kurallarına ve suç tiplerine göre değerlendirilerek çözümlenmiştir. Hukuk ve etik biliminin değişen sosyal şartlara göre şekilleneceği göz önüne alındığında zamanla çeşitli düzenlemelerin kanun koyucular tarafından benimsenmesi muhtemeldir. Çalışmada, süreç içerisindeki teknolojik ilerlemelerle birlikte gelişerek popülaritesini arttıran ve beraberinde de tartışmaların merkezinde kalan ilgili tıbbi prosedür ''Vücut Kriyoprezervasyonunun Hukuki ve Etik Uygulanabilirliği'' başlığı altında incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm ''ölüm ve postmortem değişimler''; ikinci bölüm ''ceset üzerinde tasarruf yöntemleri''; üçüncü bölüm ''kriyoprezervasyon''; dördüncü bölüm ''hukuki açıdan kriyoprezervasyon''; ve beşinci bölüm ''etik açıdan kriyoprezervasyon''.
Özet (Çeviri)
Body cryopreservation (cryonics), is an experimental medical procedure aimed at bringing legally declared people back to life by bringing them to the medical advances of the future. Ultra-low temperatures (-196 °C) are used to prevent postmortem changes observed on the corpse under natural conditions in the post-mortem period and to suspend metabolism activities in order to maintain the body (cellular size) for an indefinite period of time. Since the early studies in the early 1960s, cryopreservation practice has become an evidence-based practice that uses emergency medical procedures and modern vitrification technologies to eliminate ice formation from a theoretical concept. Since the body cryopreservation procedure is not legally regulated in any region except for the state of British Columbia (Canada) worldwide, it is an issue with a general gap outside the relevant state. Since there is no direct norm that prohibits body cryopreservation, the cases that have been the subject of litigation in courts so far have been analyzed according to existing legal rules and crime types. Considering that law and ethics science will be shaped according to changing social conditions, it is likely that various regulations will be adopted by lawmakers over time. In the study, the related medical procedure, which has increased in popularity with the technological advances in the process, and which has been at the center of the discussions, has been examined under the title of“Legal and Ethical Applicability of Body Cryopreservation”. The study consists of five chapters: The first chapter is“death and postmortem changes”; the second part is ''disposal methods on the corpse''; the third part is ''cryopreservation''; the fourth part is ''legal aspect of cryopreservation''; and the fifth part is ''ethical aspect of cryopreservation''.