Toplumsal olayların yönetimi bağlamında mülki idare amirinin rolü
The role of the civil service administrator in the context of thegovernance of social movements
- Tez No: 627061
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bireyler topluluk olarak yaşamaya başladıklarından beri gerek toplumsal hayat gerekse de yönetici irade tarafından hayatlarının etkilendiği, değiştirilmeye çalıştığı endişesini taşımaktadır. Anılan endişe ve tehditler bireylerin içinde bulundukları durumdan kaynaklı rahatsızlıklarını kolektif biçimde duyurma, talep ve beklentilerini otoritelere ulaştırmalarına neden olmaktadır. Toplumsal olayların temel gerekçesi olan bu beklenti ve taleplerin kamu idaresince değerlendirilmesi toplum tarafından umulmaktadır. Diğer yandan, yaşam kalitesi bakımından toplum hayatını benimseyen insanoğlu birlikte yaşama kültürünün düzenli bir şekilde işleyebilmesi bakımından denetleyici ve düzenleyici kurumlara ihtiyaç duymuştur. Binlerce yıl içinde şekillenen bu ihtiyaçlar günümüzde devlet ve devletin kamu düzenini sağlayan kurumları ile bu düzeni korumaya çalışan görevlileri olarak vücut bulmuştur. Türk kamu yönetimi merkezi idareyle yönetilmekte olup, merkez il ve ilçelere atadığı mülki idare amirleri eliyle taşrada temsil edilmektedir. İlin mülki amiri Vali ile ilçenin mülki idare amiri Kaymakam görev yaptıkları yerlerdeki kamu düzeninin ve asayişin sağlanmasından sorumlu kamu görevlileridir. Yetki ve sorumlulukları çerçevesinde görev yapan mülki idare amirleri bulundukları yerlerde huzur ve düzeni sağlamakla mükelleftirler. Bu itibarla, anayasal bir hak olmakla beraber sınırları belirli olan toplumsal olay ve gösterilerin yasal mevzuat kapsamında kalması mülki amirlerin yetkilerinden biridir. Mülki idare amiri topumsal olayların kamu düzeninin ve toplumsal huzurun bozulmadan icra edilmesini kolluk kuvvetleri marifetiyle sağlamaktadır. Bu tez çalışması, mülki idare amirlerinin toplumsal olayların idaresi kapsamındaki rollerini ele almaktadır. Bilgi ve özgürlükler çağı toplumların beklentilerini değiştirmekte, daha önce gerek kamu idaresinin gerek bireylerin hayatında bulunmayan yenilikler getirmektedir. Çağın gelişen ve değişen talep ve tehditleri mülki idare amirlerinin görevlerini belirleyen kanuni mevzuatla birleştiğinde beraberinde yeni sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu çerçevede, çalışma kapsamında öncelikle toplumsal olay kavramı ele alınmakta olup, teorik bir bağlamda kavram tartışılmaktadır. Çalışmada devamla, mülki idare amirliğinin tarihçesi, toplumsal olaylardaki yetki ve sorumlukları ele alınmaktadır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise, mevcut mülki idare sisteminin aksayan yönleri, bu aksaklıkların giderilmesine yönelik öneriler ile sistemin çağın getirdiklerine uyumlulaştırılması hususları ile toplumsal olayların yönetimindeki özgürlük-güvenlik dengesinin sağlanması değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout history since primitive man or homo sapiens had began to live in a community, they worried about their own wishes which had been affected and tried to be changed by both the social pressure and administrative will. The aforementioned concerns and threats cause that the individuals announce publicly their discomfort emanating from the authorities. The public opinion expects that the demands of people which are the main reason for social events, should be assessed by the public administration. On the other hand, living in a community requires supervisory and regulatory institutions in order to maintain the culture of living together regularly. Shaping in thousands of years these needs have been embodied as the state instutitions today. The state apparatus provides public order with its officials in terms of maintaining public order. Managing by the central government Turkish Civil Service is represented in the countryside by the local governors appointed to the central provinces and districts. The provincial governors and the district governors are responsible officials for ensuring the public order The local governors working within the framework of their authority and responsibilities are obliged to provide public order and public peace. In this respect, it is one of duties of the local authorities to keep the social events and demonstrations within the scope of legislation. The local governers keep public order and peace with law enforcement. This thesis examines the role of local governors in the management of social movements. The age of information and freedoms change the expectations of societies and bring innovations to the lives of both civil service and individuals. The evolving and changing demands and threats of the age can create new problems when combined with the legal regulations that limit the duties of the local governors. In this context, firstly the concept of social movements will be discussed in a theoretical context. In this study, the history of the civil service, its authority and responsibilities in social movements will be reviewed. In the conclusion and offers section, the deficiencies of the existing civil service system, offers for the elimination of these problems and the harmonization of the system in the case of the requirements of the era will be interpreted.