Ebeveynini kaybetmiş bireylerin özyeterlilik algılarının depresyon durumları ile ilişkisi
Relationship between self-efficacy perception and depression status of individuals who lost their families
- Tez No: 627060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE NİLGÜN CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz toplumlarında aile kavramı oldukça önemlidir. Ailesinden birini ya da ailesini kaybeden bireyler toplumsal ve davranışsal olarak birçok sorun yaşamaktadır. Bu araştırma ebeveynini kaybetmiş bireylerin öz yeterlilik algılarının depresyon durumları ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümünde literatür taraması yönteminden yararlanılarak literatürde, ebeveyn kaybı, öz yeterlilik ve depresyon ile ilgili yayınlar incelenmiş ve bilgiler aktarılmıştır. Alanyazında öz yeterliliğin depresyon ile ilişkisi, ebeveyn kaybı ve depresyon ilşkisi, ebeveyn kaybı öz yeterlilik ilişkisi kavramları ele alınmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Ebeveynini 0-18 yaşındayken kaybeden bireylerden örneklem oluşturulmuştur. Örneklem grubunu bu bireylerin oluşturmasının en temel sebebi, çocukluk çağında ebeveynini kaybetmiş bireylerin bu durumdan etkilenme durumunlarının daha yüksek olabileceği düşüncesidir. Çocuk ve ergen yaşta ebeveyn kaybı yaşayan bireyler ileride daha büyük depresif sorunlarla karşılaşabilmektedir. Araştırmanın örneklemi İzmit ilinde ikamet eden ailesini kaybetmiş 181 bireyden oluşturulmuştur. Anket yöntemiyle toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek, oluşturulan alt problemler doğrultusunda yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ailesini kaybetmiş bireylerin öz yeterlilik algıları ile depresyon durumları arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of family is very important in today's societies. Individuals who have lost one or their family have many social and behavioral problems. This study was prepared to reveal the relationship between self-efficacy perceptions and depression of individuals who lost their parents. In the conceptual section of the research, literature related to parental loss, self-efficacy and depression were examined and information was transferred in the literature by using the literature review method. In the literature, the concepts of self-efficacy with depression, parental loss and depression relationship, parental loss self-efficacy relationship are discussed. In the application part of the research, data was collected using the survey method, which is one of the quantitative research methods. A sample was created from individuals who lost their parents at the age of 0-18. The main reason why these individuals constitute the sample group is the idea that individuals who lost their parents in childhood may be more affected by this condition. Individuals suffering from parental loss at child and adolescent age may face larger depressive problems in the future. The sample of the study was made up of 181 individuals who lost their families living in Izmit province. The data collected with the survey method were analyzed in the SPSS program and interpreted in accordance with the sub-problems created. As a result of the research, it has been determined that there is a relationship between self-efficacy perceptions and depression states of individuals who have lost their families.