Hanefîler ve hadis usûlü -İlk beş asır özelinde-
Hanafis and hadith method -In the first five centuries-
  1. Tez No: 627069
  2. Yazar: İSMAİL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Hanefîler ve Hadis Usûlü isimli bu araştırma, hadis usûlünün sistematik tedvîninden yaklaşık iki asır önce, Hanefî alimlerin meselelere buldukları çözümler arasına serpiştirdikleri Hanefî hadis usûlünü inşa çabasıdır. Çalışma geçmişten bugüne daima gündemde olan Hanefî mezhebinin hadis alanındaki usûlî prensiplerini, usûl ve fürû' metin okumalarından tahric yöntemiyle derleme gayretidir. Bu araştırma üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Hanefî mezhebinin ortaya çıkışı, gelişimi ve kaynakları ele alınmış, hadis usûlü tarihi ve Hanefîlerin hadis usûlüne yaptıkları katkılar ortaya konulmuş; ikinci bölümde hadis ıstılahları ve Hanefîlerin bu konudaki anlayışları sunulmuş, üçüncü ve son bölümde ise Hanefîlerin hadisin sıhhatini tespit kriterleri incelenerek Hanefî hadis usûlü tespite çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research named Hanefis and Hadith Method is an attempt to construct the Hanafi Hadith style, which was put into practice by the Hanafi scholars, about two centuries before the systematic treatment of the hadith method. The study is the effort of compiling the procedural principles of the Hanafi sect, which has always been on the agenda from the past to the present, in the hadith, using the method of method and fürû (branches/arms)'text. This research consists of three parts and results. In the first section, the emergence, development and sources of the Hanafi sect were discussed, the history of the Hadith procedure and the contributions of the Hanafi to the Hadith procedure were presented; in the second section, the traditions of the Hadith and the insights of the Hanafi's were presented; and in the third and final section, the criteria for determining the health of the Hanafi.