Bentham'da hayvanların ahlaki ve hukuki statüsü
Moral and legal status of animals in Bentham
  1. Tez No: 627097
  2. Yazar: GÜLNUR ZEYNEP SÖYLEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SÜZGÜN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanoğlu kendi refahını düşündüğü kadar diğer canlıların refahını düşünmez. Hayvanlara nasıl davranıldığına bakıldığında bu açıkça gözlenebilir. Tarih boyunca eziyet etmekten çekinilmeyen hayvanların ahlaki durumu her zaman ihmal edilmiştir. Hal böyle olunca özellikle on dokuzuncu yüzyıl öncesinde ahlaki konumları bu derece önemsiz olan hayvanların hukuki konumlarının daha iyi olmasını beklemek anlamsız olacaktır. On dokuzuncu yüzyılın başlarında yasanın korumasına dâhil edilmiş olan hayvanlar lehine bugüne kadar tüm dünyada yapılan hukuki çalışmalar hatırı sayılır iyileştirmeler getirse de ne yazık ki bunlar da tatmin edici seviyelerde olmamıştır. Bu hukuki gelişmelerin öncesinde bir İngiliz hukukçu ve filozof olan Jeremy Bentham'ın hayvanlara karşı ahlaki sorumluluklarımız olduğuna dair görüşleri onları yiyebileceğimizi kabul etmesine rağmen hayvan savunucuları için bir kalkan olmuş; hayvanların konumuna yeni bir bakış açısı getirmiştir. Çalışmamızın amacı, Bentham'ın bu görüşlerini ayrıntılı bir şekilde incelemek ve o zamanın şartlarına göre değerlendirmektir. Günümüz için bile hayvanların tamamı ile özgürlüğe ve en iyi refah seviyesine kavuşmalarını ummak belki ütopik olacaktır. Ancak onlara karşı duyarlılığın artmasını sağlamak, onların da belli başlı hakları olduğunu kabul etmek ve topluma bunu aşılamak bir nebze de olsa onlar için daha iyi bir dünya oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Human do not care about the welfare of other living creatures as much as their own. This can be observed clearly in how they treat animals. The moral status of animals, which had not been hesitated to be tortured throughout the history, has always been in neglected. As such, their moral positions were so insignificant before the nineteenth century and thus, it would be meaningless to expect that their legal status to be in a decent condition. Beginning from the nineteenth century, animals have been protected by law and legal studies have been conducted in their favor all over the world thereafter. Although these efforts have brought some improvements, they have not been sufficient. Prior to these legal developments, the opinions of Jeremy Bentham, a British lawyer and a philosopher, had a moral reform altought he thought that the animals could be eaten by human beings. These views brought a new perspective to the position of animals and was supported by animal advocates. The aim of our study is to examine these views of Jeremy Bentham in detail and evaluate them based to the conditions of those times. Even today, it would be utopic to hope that animals will attain freedom and the best level of welfare. However, increasing the sensitivity towards them, admitting that they have certain rights and instilling this into the society will create a better world for them.