Çukurova koşullarında farklı ekim zamanı ve sıra aralığının arıotu (phacelia tanacetifolia bentham)'ın tane verimi ve arı mer'ası olarak kullanılması bakımından etkileri
The Effects of different sawingtime and row spacing of phacelia as seed yield and bee pasture under Çukurova conditing
  1. Tez No: 38859
  2. Yazar: HATİCE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANSI VEYİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZ Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında yürütülen bu çalışma; arıotunun tohum verimi ve arı mer'ası olarak kullanılması bakımından uygun ekim zamanı ve ekim sıklığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ekimler 15 Eylül tarihinden başlayarak 15'er günlük aralıklarla yapılmış ve sıra arası uzaklıkları 40, 50, 60 ve 70 cm olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan, en yüksek çiçek salkımı yoğunluğunun ilk üç ekim zamanında 6-13 Nisan tarihlerinde, son iki ekim zamanında ise 17-24 Nisan tarihlerinde elde edildiği ve genellikle son ekimlerde birim alanda daha yüksek sayıda çiçek salkımı elde edildiği saptanmıştır. Arı yoğunluğunun çiçek salkımı sayılarına bağlı olarak değiştiği, ancak çiçeklenmenin sonlarına doğru, hem çiçek sayısının azalması ve hemde diğer çiçekli bitkilerde çiçek açmaları sonucu arı yoğunluğunda önemli bir azalma olduğu bulunmuştur. Arı otu bitkilerinin erken bir zamanda çiçeklenmeye başlaması ve uzun bir süre çiçekli kalması nedeniyle, bölgemizde arı mer'ası olarak kullanılabilecek bir bitki olduğu saptanmıştır. Tane verimi için bitkilerin Kasım ayının ilk yarısı içerisinde ekilmesi gerektiği, erken ekimlerin tane veriminde azalmalara neden olduğu ve bitkilerin 40-50 cm sıra arası mesafede ekilmesinin uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out at the Experimental area of Çukurova University, Agricultural Faculty, Field Crops Department in 1994-1995 Winter growing period, was aimed to determine the using the most suitable sowing time and plant density for Phacelia as bee pasture and grain yield. Sowing times had been planned starting from 15 September and 15 days intervals with row spacings 70, 60, 50 and 40 cm. From the results, the highest flower densities of the first three sowing time were reached at 6-13 April while those of the latest sowings were 17-24 April. Also, flower densities were increased by delaying sowing time. Bee densities changed based on flower densities. Through the end of flowering, it has been shown a significant decreasing in bee densities was seen due to decreasing flower densities of Phacelia and flowering of other honey plants. It was pointed that phacelia is a wery useful! plant for honey bee thanks to its early flowering and longer flowering period. For grain yield, phacelia was found to be sown in the first half of Nowember in addition to 40-50 cm row spacing. In early sown plant seed yield were decreased.