Synthesis of some novel heterocyclic fragrant compounds and determination of their olfactive properties
Bazı yeni heterohalkalı kokulu bileşiklerin sentezi ve olfaktif özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 627142
  2. Yazar: MUHAMMET BÜYÜKBAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVHER ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez çalışmasında, potansiyel olarak parfüm endüstrisinde kullanılabilecek kokulu molekül tasarımının araştırılması amacıyla aromatik ve alifatik substitüentlere sahip çeşitli aldoxim ve aldonitron türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bu aldoksimlerin eldesinin gram ölçeklerde gerçekleşmesine ek olarak diastereoseçicilikleri de GC-MS analizleri ile belirlenmiştir. 1,3-dipolar siklokatılma reaksiyonlarında dipolarofilik reaktifler olan metil metakrilat (MMA) ve glisidil metakrilat (GMA) nitril oksitler ile; MMA ve etil metakrilat (EMA) ise nitronlar ile reaksiyona sokularak izoksazolin ve izoksazolidin karboksilat türevleri sentezlenmiş ve bu sentezlerde 5 pozisyonunda yüksek yer seçimi gözlemlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin karakterizasyonu için NMR, FT-IR, GC-MS ve TOF-LCMS analizi de dahil olmak üzere çeşitli karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır. Sentezlenen moleküllerin mikrobiyal özellikleri, moleküllerin son üründe bakteri ve fungal büyümeye izin verip vermediğini belirleyerek değerlendirilmiştir. Bu çok yönlü araştırma, sadece kokulu molekül tasarımını ilerletmekle kalmayıp aynı zamanda gelecekteki koku yenilikleri için umut verici bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the pursuit of fragrant molecule design for potential applications in the fragrance industry, a diverse array of aldoxime and aldonitrone derivatives with aromatic and aliphatic substituents was synthesized. The synthesis yielded these aldoximes with gram scale yields, demonstrating a lack of diastereoselectivity as confirmed by GC-MS measurements. Employing these aldoximes and aldonitrones in 1,3-dipolar cycloaddition reactions, high regioselectivity was observed within a 5 position in the production of isoxazoline and isoxazolidine carboxylate derivatives when treated dipolarophilic reagents methyl methacrylate (MMA), glycidyl methacrylate (GMA) with nitrile oxide and MMA and ethyl methacrylate (EMA) with nitrones. Various characterization techniques, including NMR, FT-IR, GC-MS, and TOF-LCMS analysis, were employed to characterize the obtained compounds. The microbial properties of the synthesized molecules were determined by investigating whether the molecules were capable of allowing bacterial and fungal growth in the final product. Through this multifaceted investigation, the research not only advances fragrant molecule design but also provides a promising avenue for future olfactory innovations.