Yüzey toprakları, göl dip çamuru ve göl balıkları örneklerinde mangallı piknik emisyonlarından kaynaklanan toplam civa seviyelerinin belirlenmesi
Determination of total mercury levels from barbecue picnic emissions in surface soils, lake bottom mud and lake fish samples
  1. Tez No: 627152
  2. Yazar: BERNA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ların başından itibaren) yapılmakta olan barbekülü piknikler (mangallı piknik) nedeniyle; yüzey topraklarda, yüzey sedimanlarda ve atmosferik çökelme nedeniyle Gölcük Gölet'i balıklarında hangi düzeylerde civa kirliliğinin oluştuğu belirlenmiştir. Kirlilik düzeylerinin belirlenebilmesi için yaz ve ısınma sezonlarında (kış) olmak üzere, (1) piknik için izin verilen alanlardaki yüzey toprak örnekleri, (2) dip çamuru (sediman), ve (3) balık örnekleri toplanmış ve toplam civa için analiz edilmişlerdir. Örneklerin analiz sonuçları ile refrans çalışma alanlarından elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak kirlilik düzeyleri belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre mangallı piknik aktivitelerinin civa salınımına neden olduğu ve salınan civanın yüzey toprak ve sedimanda olduğu gibi Gölette yaşayan balıklarda da birikim yaptığı anlaşılmıştır. Gölcük Tabiat Parkı yüzey toprak ve gölet yüzey sediman örneklerinde ölçülen toplam civa konsantrasyonları (yaz ve kış dönemleri birlikte) referans çalışma alanı örneklerinden daha yüksek düzeylerde bulunmuştur. Proje kapsamında çalışılan tüm örnek matrislerinde, balık örnekleri dahil, referans çalışma alanlarına göre daha yüksek toplam civa konsantrasyon seviyelerinin belirlenmiş olması, mangallı pikniklerde yakılan mangal kömürlerinin önemli bir civa kaynağı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mercury pollution caused by the the barbecue picnics, that have been held in Gölcük Nature Park for many years (from the beginning of the 1960s), on the surface soil, surface sediments and the Gölcük Lake fish through atmospheric precipitation was determined. In order to determine the pollution levels, (1) surface soil samples, (2) surface sediment, and (3) fish samples were collected and analyzed for total mercury in summer and warming seasons (winter) in the areas that were allowed for barbecue picnics. Mercury contamination levels were determined by comparing the analysis results of the samples with the results obtained from the reference study areas. Results of the study showed that the barbecue picnic activities cause mercury emission and the emitted mercury accumulates in the surface soil and sediment as well as in the fish living in the lake. Total mercury concentrations (summer and winter together) measured in Gölcük Nature Park's surface soil and pond surface sediment samples were found to be higher than the reference study area samples. The fact that higher total mercury concentration levels were determined in all sample matrices studied within the scope of the project, including fish samples, compared to the reference study areas, indicated that the charcoal burned in barbecue picnics is an important source of mercury emission.