Enhancement of superconducting properties of nano-size yittrium based superconductors
Nano- boyutta yittrium temelli üstün iletkenlerin süperiletkenlik özelliklerinin iyileştirilmesi
- Tez No: 627153
- Danışmanlar: PROF. DR. CABİR TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, oksijen ve Mn2O3 safsızlığının YBCO süperiletkenlerinin temel karakteristik özellikleri üzerindeki rolü incelenmiştir. Numuneler hazırlanırken bakır yerine değişen katkı oranlarında Mn ilave edilerek katı hal reaksiyonu yöntemiyle hazırlanmıştır. Numuneler 24 saat 945 °C'de ve oda sıcaklığında 945 °C'de sıcaklık 3 Co/dk artacak ve 1 Co/dk azalacak şekilde tavlanmıştır. Numunelerin özellikleri X-ışını kırınım, taramalı elektron miktoskobu (SEM), DC elektriksel direnç ölçünler alınarak yapılmıştır. XRD ve SEM ölçümleri sonucunda, oksijenli numuneler ile oksijensiz numuneler karşılaştırıldığında, oksijenin varlığı YBa2Cu3O7-y süper iletkenler için yüzey morfolojisinin görünümünü ve kristallik kalitesini iyileştirmektedir. Aynı zamanda, oksijen tavlama ortam koşullarında hazırlanan Mn katkılı YBa2Cu3O7-y süperiletkenlerin manganez safsızlığındaki artışın, tane dizilim dağılımlarını ve yönelimlerini, tane sınır bölgelerini, taneler arasındaki etkileşim kalitesini ve temel yapısal morfoloji görünümlerini önemli ölçüde değiştirdiği bulunmuştur. Ayrıca Mn katkılama ile Mn katkısızlaştırma karşılaştırıldığında geçiş sıcaklığının ve kritik akım yoğunluğunun arttığı görülmektedir. Ayrıca oksijen ortam koşulunun da Jc parametresi değerlerini olumlu etkilediği kaydedilmiştir. Bu sonuçlara göre Oxygen ve Mn katkılının YBCO üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, the role of oxygen and 〖Mn〗_2 O_3 impurity roles on the basic characteristic features of YBa2Cu3O7-y superconductors was investigated. While preparing the samples, it was prepared by solid state reaction method by adding Mn with varying additive ratio instead of copper. The samples were annealed for 24 hours at 945 °C and at room temperature such that the temperature increased by 3 °C /min at 945 °C and decreased by 1 °C /min. The characteristics of the samples were made by taking X-ray diffraction patterns, scanning electron microscopy (SEM), DC electrical Resistivity Tests measurements. As a result of XRD and SEM measurements, when oxygenated samples are compared with oxygen-free sample, the presence of oxygen improves the appearance of surface morphology and crystallinity quality for YBa2Cu3O7-y superconductors. At the same time, it was found that the increase in manganese impurity of Mn-doped YBa2Cu3O7-y superconductors prepared under oxygen annealing ambient conditions significantly changed grain alignment distributions and orientations, grain boundary regions, interaction quality between grains and basic structural morphology appearances. itis also seen that the transition temperature and critical current density increase when Mn doping is compared with Mn undoping and also the oxygen ambient condition has ben noted to affect positively the values of Jc parameter. According to these results, it was seen that Oxygen and Mn doped had a positive effect on YBCO.