Ekşi hamur mikrobiyotasından izole edilen mayaların farklı DNA markör sistemleri ile karakterize edilmesi ve bazı teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Characterization of yeast isolated from sourdough microbiota with different DNA marker systems and determination of some technological properties
- Tez No: 627159
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'nin farklı bölge ve illerinden toplanan Tip I ekşi hamur örneklerinden mayaların izolasyonu, moleküler karakterizasyonu ve endüstriyel öneme sahip suşların belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplanan 65 adet Tip I ekşi hamur örneğinden 345 adet endojen maya suşu izole edilmiş olup moleküler karakterizasyon 9 iPBS ve 7 SCoT markörü ile gerçekleştirilmiştir. Farklı türlerden ve tür içi polimorfik suşlardan seçilen mayaların ITS bölgelerinin çoğaltılarak sekanslanması sonucunda izole edilen suşların; S. cerevisiae (n=290), K. servazzii (n=23), K. humilis (n=11), W. anomalus (n=10), T. delbrueckii (n=9) ve P. kudriavzevii (n=2) türlerine ait olduğu saptanmıştır. Hem iPBS hem de SCoT markörleri maya türlerini birbirinden ayırmada başarılı sonuçlar vermiş olup, bulgular yüksek PIC ve RP değerleri ile desteklenmiştir. Her iki markör sistemi kullanılarak gerçekleştirilen S. cerevisiae suşlarının popülasyon analizi neticesinde STRUCTURE sonuçlarına göre üç ana genotip (ΔK=3) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it was aimed to isolate yeasts from Type I sourdough samples collected from different regions and provinces of Turkey, conduct molecular characterization, and determine strains with industrial importance. For this purpose, 345 endogenous yeast strains were isolated from 65 Type I sourdough samples collected from different regions and provinces of Turkey, and molecular characterization was performed using 9 iPBS and 7 SCoT markers. The sequencing of ITS regions of yeasts selected from different species and intraspecific polymorphic strain revealed that the microbioato included S. cerevisiae (n=290), K. servazzii (n=23), K. humilis (n=11), W. anomalus (n=10), T. delbrueckii (n=9), and P. kudriavzevii (n =2) species. Both iPBS and SCoT markers have yielded very successful results in distinguishing species from each other, supported by high PIC and RP values. As a result of the population analysis of S. cerevisiae strains using both marker systems, three main genotypes (ΔK=3) were obtained according to the STRUCTURE analysis.