Helikobakter pylori pozitif non-ülser dispepsili hastalarda eradikasyon tedavisinin serum tiyol/disülfit düzeylerine etkisi
The effect of eradication treatment on serum thiol / disulphide levels in patients with helicobacter pylori positive non-ulser dyspepsy
  1. Tez No: 627206
  2. Yazar: NİHAT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH UÇMAK, DR. BERAT EBİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Fonksiyonel veya non-ülser dispepsi (NÜD),semptomları açıklayacak kesin yapısal veya biyokimyasal nedeni olmayan epigastrik bölgeye lokalize tekrarlayan veya sürekli karın ağrısı ve rahatsızlık durumudur.Dispepsi etyolojisinde visseral algılamada anormallikler, motor disfonksiyon, asid sekresyonu, psikolojik stres, kişilik yapısı, çevresel faktörler (diyet, sigara, sosyo-ekonomik durum) ve Helikobakter pylori (Hp)infeksiyonu gibi multifaktöriyel durumlar yer almaktadır. Etyolojik sebeplerden biri olarak kabul edilenHp'nin dispepside yeri ve etkisi hakkında kesin bir karar yoktur.Bununla birlikte Hpsaptanan dispepsi hastalarında eradikasyon tedavisi önerilmektedir.Helikobakter pylori , gastrik mukozada yerleşerek kronik inflamatuvar bir yanıta yol açmaktadır. Bu inflamasyon neticesinde gastrik mukozada oksıdoreduksiyon dengesi etkilenmektedir. Çalışmamızın amacı Hp pozitif NÜD'lülerdetiyol-disülfit seviyelerini ve bunun eradikasyon tedavisi başarısıyla ilişkisini araştırmaktır. Materyal-Metod:Bu çalışmaya Mart 2019 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniğinde ayaktan takipli, endoskopi yapılan, NÜD'li 73'ü erkek, 71'ı kadın toplam 144 hasta (yaş ortalaması 36,3±12.8) prospektif olarak alındı. Endoskopik biyopsinin histopatolojik incelemesindeki Hpvarlığısonuçlarına göre bu hastalar Hppozitif veya Hp negatif NÜD olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmaya alınan hastaların başlangıç ve tedavi sonrası serum doğal tiyol (sNT), serum toplam tiyol (sTT) ve serumdisülfid seviyesi (sD) düzeyleri Erel ve Neselioglu tarafından geliştirilen yöntem kullanılarak değerlendirildi. Bulgular:Çalışmaya alınan 92'si Hp pozitif, 52'si Hp negatif NÜD'li hasta grubu karşılaştırıldığında yaşve cinsiyet bakımından anlamlıbir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Functional or non-ulcer dyspepsia (NUD) is a condition of recurrent or continuous abdominal pain and discomfort localized to the epigastric region, which no definite structural or biochemical cause to explain the symptoms. Dyspepsia etiology includes multifactorial conditions such as abnormalities in visceral perception, motor dysfunction, acid secretion, psychological stress, personality structure, environmental factors (diet, smoking, socio-economic status) and Helicobacter pylori (HP) infection. There is no definitive decision about the place and effect of Hp which is accepted as one of the etiological reasons in dyspepsia. However, eradication treatment is recommended in patients with dyspepsia with Hp. Helicobacter pylori settles on the gastric mucosa leading to a chronic inflammatory response. As a result of this inflammation the balance of oxydoreduction in the gastric mucosa is affected. The aim of our study is to investigate thiol-disulfide levels in HP positive NUD patients and its relation to eradication treatment success. Method: Between March 2019 and December 2019 , total of 144 patients (mean age 36.3±12.8) including 73 men with NUD and 71 women with NUD who with ambulatory follow up and endoscopy at Dicle University Medical Faculty Gastroenterology Outpatient Clinic were included prospectıve in this study. These patients were divided into two groups as Hp positive NUD and Hp negative NUD According to the results of Hp in the histopathological examination of the endoscopic biopsy . Serum natural thiol (sNT), serum total thiol (sTT) and serum disulfide (sD) levels that initial and post-treatment of the patients included in the study were evaluated using the method developed by Erel and Neselioglu. Results:There was no significant difference in age and gender compared with the 92 Hp positive patients and 52 Hp negative patients.