Campylobacter pylori ve antral gastrit: Campylobacter (Helicobacter) pylorinin antral mukoza biyopsi örneklerinde belirlenmesi
- Tez No: 22262
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
7. ÖZET Üst gastrointestinal sistem yakınması ile hekime müracat eden 66 hastaya uygulanan üst gastrointestinal sistem endoskopisi sonucunda hastalar 7 guruba ayrıldı. Alınan 66 biyopsi örneğinin 33 'ü patoloji laboratuvarında incelendi ve hastalar histopatolojik olarak 6 guruba ayrıldı. Mikro biyoloji laboratuvarına iletilen örnekler ise direk olarak Gram ve Giemsa yöntemiyle boyandı, üreaz aktivitesi belirlendi ve kültür ortamlarına ekildi. Mikroskobik inceleme sonucunda 66 biyopsi örneğinin %71.2 de C. pylori belirlendi. Biyopsi örneklerinin %52 de ise üreaz aktivitesi gözlendi. Üreaz aktivitesi ile C. pylori pozitifliği arasında tam bir paralellik saptandı. Endoskopik görünüme göre derecelendirilen kronik gastrit ve histopatolojik bulgulara göre derecelendirelen atrofik gastrit ile C. pylori pozitifliği arasında büyük bir paralellik saptandı. Biyopsi örneklerinden C. pylori izolasyonu için yapılan kültürlerde yalnız 2 örnekte izolasyon sağlandı. İzolasyon sonuçlarının negatif ligi; uygulanan Mum-kavanoz yöntemi ile primer izolasyon için mikroaerof ilik koşulların sağlanamamış olmasından kaynaklandı. C.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 66 patients who applied to the phisician with upper gastrointestinal complains have been divided to 7 groups according to upper gastrointestinal endoscopy. 33 of 66 biopsy specimens were examined in pathology laboratory. The specimens sent to microbiology laboratory were stained with gram and giemsa methods. The determination of urease activity and cultivation for culture have also been done. After microscopic examination C. pylori have been determined in 71.2% of 66 biopsy specimens and in 52% of biopsy specimens, urease activity have been observed. We have found a relation between urease activity and C. pylori positivity. We have found a relation between the gradation of chronic gastritis according to endoscopic appereance, atrophic gastritis according to histopathology findings and C. pylori positivity. We have isolated only two C. pylori specimens from cultures. The negative results of isolation is because of candle jar method and insufficient microaerophilic condi tions for isolation. We have not found a significant relation between C.