Kozan Baraj Gölü'nde (Adana) ağ kafeslerde balık yetiştiriciliğinin baraj gölü su kalitesi ve zooplankton faunası üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of fish cage farm on water quality and zooplankton fauna in Kozan Dam Lake (Adana)
- Tez No: 627214
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Baraj gölünde tespit edilen ortalama su kalite parametrelerinden su sıcaklığının 16,7 oC ± 0,439, pH'ın 8,22 ± 0,044, elektriksel iletkenliğin 406,086 µS/cm ± 1,998, çözünmüş oksijenin 7,846 mg/l ± 0,136, fosfatın 2,60 mg/l ± 0,135, nitritin 0,121 mg/l ± 0,003, nitratın 6,363 mg/l ± 0,131, amonyumun 0,121 mg/l ± 0,005 ve klorofil a'nın 2,979 mg/m3± 0,135 olduğu belirlenmiştir. Baraj gölü suyu sıcaklık, çözünmüş oksijen, NH4-N, bakımından birinci sınıf su; iletkenlik, pH, NO3-N bakımından ikinci sınıf su, NO2-N ve PO4-P miktarı bakımından dördüncü sınıf su kalitesinde olduğu belirlenmiştir. Kafes istasyonu ve referans istasyonu arasında su sıcaklığı değişmezken çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik ve klorofil a değerleri kafes istasyonda daha düşük, amonyum, nitrat, nitrit, ortofosfat ve pH ise önemsiz seviyede daha yüksek bulunmuştur. Gölde Rotifera'dan 29 tür, Kladosera'dan 15 tür ve Kopepoda'dan 6 tür olmak üzere toplam 50 zooplankton türü saptanmıştır. En çok türün (7) Brachionidae familyasında olduğu belirlenirken, bunu 6 türle Chydoridae ve 5 türle Ameiridae familyalarının takip ettiği belirlenmiştir. Asplanchna priodonta, Polyarthra dolichoptera, Bosmina longirostris ve Ceriodaphnia pulchella her ay heriki istasyonda, B. quadridentatus, L. bulla, Leptedora kindtii, C. sphaericus, D. rostrata ve M. leuckarti sadece kafes istasyonunda, A. fissa, C. adriatica, C. gibba, F. terminalis, H. oxyuris, K. tecta, L. acuminata, L. salpina, T. tetractis, L. leydigi, M. dispar, M. laticornis ve N. Hibernica'nın sadece referans istasyonunda bulundukları belirlenmiştir. Çalışmada 9 ay boyunca referans istasyonda ki tür sayısının daha fazla olduğu belirlenirken, sadece 2 ay kafes istasyonunda ki tür sayısının daha fazla olduğu ve 1 ay da eşit sayıda tür bulunduğu belirlenmiştir. İstasyonlara göre ortalama zooplankton miktarının 5 ay kafes istasyonunda, 7 ayda referans istasyonunda daha bol bulundukları belirlenmiştir. Bununla birlikte Rotifera'nın kafes istasyonunda bol olduğu bulunurken, Kladosera ve Kopepoda'nın referans istasyonunda daha bol oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The average water quality parameters determined in dam lake were water temperature 16,7 oC ± 0,439, pH 8,22 ± 0,044, electrical conductivity 406,086 µS / cm ± 1,998, dissolved oxygen 7,846 mg / l ± 0,136, phosphate 2,60 mg / l ± 0,135, nitrite 0,121 mg / l ± 0,003, nitrate 6,363 mg / l ± 0,131, ammonium 0,121 mg / l ± 0,005 and chlorophyll-a were 2,979 mg / m3 ± 0,135. Dam lake water quality was determined as first class in accordance to temperature, dissolved oxygen and NH4-N, as second class in accordance to conductivity, pH and NO3-N, and as fourth class in accordance to NO2-N and PO4-P While the water temperature did not change between the cage station and the reference station, dissolved oxygen, electrical conductivity and chlorophyll-a values were lower in the cage station and ammonium, nitrate, nitrite, orthophosphate and pH were unsignificantly higher. A total of 50 zooplankton species were identified, including 29 species from Rotifera, 15 species from Cladosera and 6 species from Kopepoda. It was determined that the most species (7) is in Brachionidae family, followed by Chydoridae with 6 species and Ameiridae family with 5 species. Asplanchna priodonta, Polyarthra dolichoptera, Bosmina longirostris and Ceriodaphnia pulchella were found at both stations and each month; B. quadridentatus, L. bulla, Leptedora kindtii, C. sphaericus, D. rostrata and M. leuckarti were only found at the cage station; A. fissa, C. adriatica, C. gibba, F. terminalis, H. oxyuris, K. tecta, L. acuminata, L. salpina, T. tetractis, L. leydigi, M. dispar, M. laticornis and N. hibernica were only found at the reference station. In the study, it was determined that the number of species at the reference station was higher for 9 months, while the number of species at the cage station was was higher for 2 months and equal number of species at 1 month. According to the stations, the average amount of zooplankton was abundant in the cage station for 5 months and more abundant in the reference station in 7 months. However, while Rotifera was abundant in the cage station, Kladosera and Kopepoda were more abundant in the reference station.