Türkiye'deki kentsel tasarım yarışma projelerinin kavramsal temelleri üzerine bir inceleme
A research on conseptual foundations of urban design competition projects in Turkey
  1. Tez No: 627215
  2. Yazar: RIDVAN FİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kentsel tasarım yarışmaları, kentsel ölçekte adil ve rekabetçi koşullarda proje elde etme yollarından biridir. Son yıllarda kentsel tasarım alanında açılan yarışma sayısı da artmaktadır, özellikle de mahalle ve kentsel yenileme konulu yarışmaların düzenlenme yoğunluğu fazladır. Kentsel tasarım yarışmalarının sayısındaki artış yarışmalarla ile ilgili bazı soruları beraberinde getirmiştir. Bu sorulardan biri; kentsel tasarım yarışmalarının, kentsel tasarım kavramları ile ne kadar ilişkili olduğudur. Kentsel tasarım içerisinde bulundurduğu değişkenler ve farklı ölçek hassasiyetleri sebebiyle değerlendirilmesi güçleşmiştir. Bu durum tasarımların incelenmesi ve değerlendirilmesi adına kentsel tasarım çerçevesi oluşturulmasını zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada ise incelenen kentsel tasarım kuramcılarının çalışmaları ile Montgomery'nin çerçevesi sentezlemiş ve güncel bir değerlendirme çerçevesi oluşturulmuştur. Çalışmada 4 yarışma kapsamında ödül grubunda yer alan 18 proje incelenmiştir. Kentsel tasarım çerçevesi üzerinden incelenen yarışma projelerinde; kentsel tasarım kavramları ile kurdukları bağın yoğunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban design competitions are one of the ways of achieving projects on an urban scale in fair and competitive conditions. In recent years, the number of competitions in urban design has been increasing, especially in neighborhoods and urban renewals. The increase in the number of urban design competitions led to some questions about the competitions. One of these questions; how urban design competitions are related to urban design concepts. Due to the variables in the urban design and different scale sensivities, it has become diffucult to evaluate. This necessitated the creation of an urban design framework for the examination and evaluation of designs. In this study, Montgomery's frame has been synthesized with the studies of the urban design theorists examined and a current evaluation framework has been formed. In this study, 18 projects in the prize group were examined within the scope of 4 competitions. In the competition projects examined through the urban design framework; The density of the links they established with urban design concepts were determined.