Ulnar sinir instabilitesinde ulnar sinirin morfolojisinin ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of the morphology of the ulnar nerve in ulnar nerve instability
  1. Tez No: 627249
  2. Yazar: NARMIN AHMADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ PALAMAR KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada asemptomatik bireyler kübital tünelde ulnar sinir instabilitesi (USİ) açısından klinik ve ultrasonografik olarak değerlendirilmiş olup, USİ'nin ulnar sinir hasarı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Prospektif, kesitsel olarak planlanan bu çalışmada ulnar sinir instabilitesi şüphesi ile tarafımıza yönlendirilen, yaşları 18-50 arasında değişen toplam 44 asemptomatik (n=88 dirsek) (22 kadın, 22 erkek) olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular USİ açısından klinik, ultrasonografik olarak değerlendirildi. Ultrasonografik olarak 3 seviyede (medial epikondil, medial epikondilin 2cm proksimali ve 2 cm distalinde), bilateral ulnar sinir kesit alanı ölçümü (CSA) ölçümü yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 44 olgunun ultrasonografik değerlendirmesinde 22'sinde (%50) bilateral, 8'inde (%18,18) tek taraflı instabilite, 14'ünde (%31,82) bilateral normal sinir mobilitesi saptandı. Bilateral instabilite saptanan olgulardan 10'unda (%45,45) bilateral disloke, 7'sinde (%31,81) bilateral sublukse, diğer 5 olguda (%22,72) bir dirsekte sublukse diğer dirsekte disloke sinir saptanmıştır. 44 olgunun değerlendirilen 88 dirseğin 36'sında (%40,91) ulnar sinir mobilitesi normal saptanırken, 52'sinde sinir instabilitesi (%27,27'sinde sinir sublukse ve %31,82'sinde disloke) bulunmuştur. Ulnar sinir mobilitesine göre CSA değeri ≥10 mm2 olguların karşılaştırılmasına bakıldığında; instabilite saptanan olguların %23,08'inde, sinir mobilitesi normal olan olguların ise %5,56'ında ME hizasında ulnar sinir CSA değeri ≥10 mm2 saptanmışdır, gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur (p=0,027). ME hizasında ulnar sinir CSA değeri ≥10 mm2 saptanan dirseklerin %85,71'inde sinirde instabilite saptanırken, sadece %14,29'unda normal sinir mobilitesi görülmüştür. Sonuç: Ulnar sinir instabilitesi olan olgularda nöropati gelişme ihtimali, normal sinir mobilitesi bulunan gruba göre yüksek bulunmuş olup, instabilitesi olan kişilerde nöropati gelişme ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Özellikle ulnar sinir nöropatisi olan olgularda sinir instabilitesi klinik, ultrasonografik olarak araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, asymptomatic individuals were evaluated clinically and ultrasonographically in terms of ulnar nerve instability (UNI) in the cubital tunnel, and the effect of UNI on ulnar nerve injury was investigated. Material and Methods: A total of 44 asymptomatic (n = 88 elbows) (22 females, 22 males) individuals, aged between 18-50, were included in this prospective, cross-sectional study. The cases were evaluated clinically and ultrasonographically in terms of UNI. Ulnar nerve instability and ulnar nerve compression neuropathy were evaluated clinically. In ultrasonographic examination, CSA of the nerve were measured in 3 levels (medial epicondyle, 2 cm proximal and 2 cm distal of the medial epicondyle). The effect of ulnar nerve mobility was evaluated by comparing the clinical and ultrasonographic findings. Results: Ultrasonographic evaluation of 44 cases included in the study revealed bilateral instability in 22 (50%), unilateral instability in 8 (18,18%), and bilateral normal nerve mobility in 14 (31,82%) cases. Of the cases with bilateral instability, 10 (45,45%) cases had bilateral dislocation, 7 (31,81%) cases had bilateral subluxation, and the remaining 5 (22,72%) cases had dislocation in one elbow and subluxlation in the other elbow. Of the 88 elbows that were evaluated from 44 cases, in 36 elbow ulnar nerve mobility was normal (40,91%) and in 52 elbow ulnar nerve instability was detected (subluxated in 27,3% and dislocated in 31,8%). The comparison of the cases with CSA value ≥ 10 mm2, according to ulnar nerve mobility, was analyzed. 23,08% of cases with instability, 5,56% of cases with normal nerve mobility had ulnar nerve CSA value ≥10 mm2 at ME level, with statistically significant difference between two groups (p=0.027). Of the elbows with ulnar nerve CSA value ≥10 mm2 at ME level, 85,71% had nerve instability and only 14,29% had normal nerve mobility. Conclusion: The probability of developing neuropathy in patients with ulnar nerve instability was found higher than the group with normal nerve mobility, and it can be concluded that people with instability are more likely to develop neuropathy. Especially in cases with ulnar nerve neuropathy, nerve instability should be investigated clinically and ultrasonographically.