Acil servise parmak travması ile başvuran hastalarda dijital blok uygulaması ve yara yeri anestezik enjeksiyonun karşılaştırılması
Comparison of digital block application and wound anesthetic injection, in patients presenting to the emergency department with finger trauma
- Tez No: 627250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN TUNA AKGÖL GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
El günlük ihtiyaçlarımızı karşılayan önemli bir organdır. El travmaları ciddi morbiditeye neden olur. Parmaklar genellikle el travmasından etkilenir. Travma ciddi bir ağrı nedenidir. Hastalar yaralarını tedavi ederken daha fazla ağrı hissedebilirler. Bu nedenle, hastaların ağrısını azaltmak için anestezik ajanlar kullanılır. Anestezik ajanlar farklı yöntemler kullanılarak enjekte edilebilir. Bu çalışmada iki farklı yöntemi karşılaştırdık. Birincisi anestezik ajanı doğrudan yaranın içine enjekte etmek, diğeri ise dijital bir blok uygulamaktır. Yaptığımız işlemden önce hastalardan onay aldık. 60 hastadan 30'una doğrudan lokal, diğer kısma dijital blok uyguladık. Daha sonra hastalardan geliş anında ve anestezi sonrası ağrılarını karşılaştırmalarını istedik. Hastaların geliş anında ağrı skorlamasına verdikleri puanlar arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Hand is an important organ that meets our daily needs. Hand traumas cause serious morbidity. Fingers are affected by hand trauma generally. Trauma is a serious cause of pain. Patients may feel more pain when treating their wounds. Therefore, anesthetic agents are used to reduce patients' pain. Anesthetic agents can be injected using different methods. In this study, we compared two different methods. The first is to inject the anesthetic agent directly into the wound, and the other is to apply a digital block. We received consent from patients before the procedure we performed. We applied local directly to 30 of 60 patients and digital blocks to the other part. Then, we asked the patients to compare their pain at the time of their arrival and after anesthesia. There was no significant difference between the scores that the patients gave to the pain scoring at the time of arrival.