Radius distal uç kırıklarının cerrahi tedavi sonrası klinik ve radyolojik sonuçları
- Tez No: 525382
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ADIYAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
El bileği eklemimiz travmalarla çok sık karşı karşıya kalmakta, bunun sonucunda eklemin proksimal bölümünü oluşturan distal radius metafizinde basit veya kompleks kırıklar oluşabilmektedir.Ancak günümüzde yaşam süresinin uzaması ve yüksek enerjili travmalardaki artış daha kompleks kırıklarla karşılaşılmasına yol açmıştır.Distal radius kırıklarının cerrahi tedavisinde hastaların yaşı, yaşam tarzı, fiziksel durumu, aktivite durumu, kemik kalitesi, birlikte olan sağlık problemleri, beklentileri ve tedaviye uyumu da göz önünde bulunduruldu.İnstabil veya eklem içi kırığı olan olgular cerrahi yöntemlerle tedavi edildi.Kırıkların instabilitesinin değerlendirilmesinde Lafonten ve ark. tanımladığı kriterler kullanıldı.Radius distal uç kırıkları, tüm kırıkların 1/6'sını, ve ön kol kırıkların % 75'ini oluşturur.Kırık tedavisinde amaç, kemik ve yumuşak dokuda anatomik düzelmeyi sağlamaktır. Açık redüksiyon ve internal fiksasyon yönteminin, eklem yüzeyinde tam anatomik düzelmeyi sağlama ve birlikte bulunan interkarpal patolojileri tedavi etme gibi avantajları vardır Bu bölge için üretilen özel plak ve vidalar uygulanarak yapılan cerrahi tedavilerle eklem yüzeyinde ve metafizde anatomik redüksiyon yapılabilmekte, aynı anda interkarpal patolojiler de tedavi edilebilmekte ve sıkı tespit nedeniyle erken harekete başlama olanağı sağlanmaktadır.Çalışmamızdaki amaç, eklemi ilgilendiren instabil radius distal uç kırıklarının cerrahi tedavisinde volar girişle uyguladığımız kilitli anatomik plakla yapılan tespit yöntemlerinin klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmektir. Uygulanacak yaklaşım ve yöntemler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı El Cerrahisi Kliniği'nde aralık 2013 ile aralık 2018 tarihleri arasında instabil distal radius kırığı nedeniyle kilitli volar plak tedavisi uygulanan 124 hastanın kayıtları incelenecektir. Kırık öncesi üst ekstremitesinde hareket kısıtlılığı veya nörolojik defisiti olan 2, izlem süresi altı aydan az olan 9, kayıtları yetersiz olan 5 ve son izlemleri yapılamayan 8 hasta değerlendirme dışı bırakılacaktır. On sekiz yaş ve üzeri, patolojik kırığı olmayan, izlem süresi altı aydan fazla olan ve kırık öncesi el bileğini aktif kullanabilen 100 olgunun çalışmaya dahil edilmesi planlanmaktadır.Olguların demografik verileri ve fizik muayene bulguları incelendikten sonra kırık taraf, dominant el bileği, kırığa neden olan etiyolojik faktörler değerlendirilecektir.Hastalarda açık kırık varlığı, eşlik eden ek kırık ve yaralanmalar incelenecektir. Klinik muayene sonrası çekilen arka-ön ve yan grafilerle radyografik değerlendirme yapılacaktır.Çekilen bu grafiler ile ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve son izlemdeki radial kısalık ,volar eğim ve radial eğim açılarının ölçülmesi planlanmaktadır.Kırıklar klinik öykü ve sonuçları bilmeyen bağımsız bir radyolog tarafından AO sınıflandırma sistemine göre sınıflandırılacaktır.. Distal radius kırıklarının cerrahi tedavisinde hastaların yaşı, yaşam tarzı, fiziksel durumu, aktivite durumu, kemik kalitesi, birlikte olan sağlık problemleri, beklentileri ve tedaviye uyumu da göz önünde bulundurulacaktır. Kırıkların instabilitesinin değerlendirilmesinde Lafonten ve ark. tanımladığı kriterler kullanılacaktır.Ameliyat öncesi anestezi konsültasyonu ile değerlendirilen genel ya da bölgesel anestezi altında ameliyat edilmiş hastalar çalışmaya dahil edilecektir. Kilitli volar plak sistemi olarak (SYNTHES 2.4 MM LCP DİSTAL RADİUS SYSTEM) ve (APTUS DİSTAL RADİUS SYSTEM 2.5 MM MEDARTİS) plağı kullanılan hastalar çalışmaya dahil edilecektir. Cerrahi Teknik: Enfeksiyon profilaksisi amacıyla insizyondan 30 dakika önce 1 gr sefozolin sodyum intravenöz (IV) yoldan uygulanan ve sırtüstü pozisyonda ve pnömotik turnike kontrolü altında volar yaklaşımla aynı cerrah tarafından ameliyat edilen olgular değerlendirlecektir. Radyolojik Değerlendirme: Radyolojik değerlendirmelerde arka-ön ve yan radyografiler kullanılacak. Klinik öykü ve sonuçları bilmeyen bağımsız bir radyolog ile son sene ortopedi araştırma görevlisinin uzlaşısı ile radyolojik değerlendirmeler yapılarak bu radyografilerde radial eğim, radial uzunluk ve volar tilt ölçümleri yapılacaktır. Ayrıca olguların son takiplerindeki radyolojik veriler Stewart ve ark. tanımladığı radyolojik skorlama kriterleri kullanılarak puanlandırılacaktır. Fonksiyonel Değerlendirme Fonksiyonel değerlendirmeler son sene ortopedi araştırma görevlisi tarafından yapılacaktır. Olguların son takiplerinde her iki taraf el bilek eklemi için üç düzlemdeki (fleksiyon-ekstansiyon, radial-ulnar deviasyon, pronasyonsupinasyon) eklem hareket açıklıkları standart gonyometre kullanılarak ölçülecektir.Olguların fonksiyonel durumunu değerlendirmek için ağrı, bilek fonksiyonları, günlük aktiviteleri ve semptomları objektif olarak değerlendiren Gartland-Werley skorlama sistemi ile üst ekstremitenin özürlülük ve semptomlarını ölçmek için tasarlanmış 11 farklı günlük yaşam aktivitesini değerlendiren“Disability of Shoulder, Arm and Hand Questionnaire”Quick DASH anketi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Our wrist joint is frequently confronted with traumas; As a result, simple or complex fractures may occur in the distal radius metaphysis forming the proximal part of the joint. In addition, health problems, expectations and compliance with treatment were taken into consideration. Patients with intact or intra-articular fractures were treated with surgical methods. In the evaluation of instability of fractures, Lafonten et al. Radius distal tip fractures constitute 1 / 6' of all fractures and 75% of forearm fractures. The aim of fracture treatment is to provide anatomical improvement in bone and soft tissue. Open reduction and internal fixation methods have the advantages of providing full anatomical improvement on the joint surface and treating intercarpal pathologies together. The aim of our study is to evaluate the clinical and radiological results of the fixation methods performed with the locked anatomic plaque applied with volar access in the surgical treatment of unstable radius distal end fractures of the joint. Approaches and methods to be applied: Department of Orthopedics and Traumatology Between December 2013 and December 2018 at the Hand Surgery Clinic unstable distal radius fracture due to locked volar plate therapy 124 records of the patient will be examined. Limitation of movement in the upper limb before fracture or neurological 2 with deficits, 9 with less than six months of follow-up, 5 with insufficient records and 8 patients who could not be followed-up were excluded from the evaluation. Eighteen years old and above, without any pathological fracture, with a follow-up of more than six months and fracture Before the examination of the demographic data and physical examination findings of the cases, the broken side, the dominant wrist, the etiologic factors causing the fracture. The presence of open fractures in patients, accompanying additional fractures and injuries will be examined. Radiographic examination of posterior anterior and lateral radiographs after clinical examination preoperative surgery with these radiographs Radial inclination, volar slope and radial inclination angles are planned to be measured. to be classified by AO classification system. The age of patients in the surgical treatment of distal radius fractures, life style, physical condition, activity status, bone quality, together with health problems, expectations and compliance with treatment will also be considered. In the evaluation of fractures instability, Lafonten et al. The patients who were operated under general or regional anesthesia evaluated with preoperative anesthesia consultation will be included in the study. Patients using a locked volar plate system (SYNTHES 2.4 MM LCP DISTAL RADIUS SYSTEM) and (APTUS DISTAL RADIUS SYSTEM 2.5 MM MEDARTIS) will be included in the study. Surgical Technique: For infection prophylaxis 30 min before incision 1 g cefozolin sodium administered intravenously (IV) and supine by the same surgeon with the volar approach under the position and control of the pneumatic tourniquet operated cases will be evaluated. Radiological evaluation: Posterior and lateral radiographs in radiological evaluations To be used. End with an independent radiologist who does not know clinical history and results radiologist with the consensus of orthopedics researcher radial inclination, radial length and volar tilt measurements in these radiographs It will be made. In addition, radiological data in the final follow-up of the patients were reported by Stewart et al. will be graded using the radiological scoring criteria. Functional Assessment Functional evaluations last year orthopedics research assistant It will be done by. In the final follow-up of the cases, both sides are for the wrist joint. three-plane (flexion-extension, radial-ulnar deviation, pronationuplation) Joint movement openings using standard goniometers pain, wrist to assess the functional status of the cases. objectively evaluating functions, daily activities and symptoms Gartland-Werley scoring system with disability and upper extremity 11 different daily life activities designed to measure symptoms Reviews değerlendir Disability of Shoulder, Arm and Hand Questionnaire en Quick The DASH questionnaire will be used.