Güneş enerjili sistemlerde kompanzasyon
Compensation in solar power systems
- Tez No: 627262
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, yenilenebilir enerji sistemlerini şebekeye bağlayarak, farklı atmosferik şartlarda üretilen kapasitif reaktif güç ile doğrusal olmayan yüklerde ortaya çıkan endüktif reaktif gücün bastırılması amaçlanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjili sistemleri ile çalışılmış olup, fotovoltaik (PV) panel, Maksimum Güç Noktası Takibi (MPPT), DC/AC evirici, filtre ve PID kontrolcülerden oluşan bir sistem tasarlanarak MATLAB/Simulink-SimPower Systems ile benzetimi yapılmıştır. Farklı sıcaklık ve ışınım seviyelerinde fotovoltaik sistemin benzetimi yapılmış olup, oluşturulan bir PI kontrol devresini PWM üretecinde ölçülen akım döngüsüne ekleyerek üretilen kapasitif reaktif güç ile doğrusal olmayan yüklerde ortaya çıkan endüktif reaktif gücün bastırılması sağlanmıştır. Asenkron motor devresi ve fotovoltaik panel grubuyla hibrit bir sistemin MATLAB/Simulink-SimPower Systems ile benzetimi yapılmıştır. Anahtarlama elemanı olarak IGBT'ler kullanılmıştır. Asenkron Motor sabit yükte, farklı ışınım değerleri altında ve farklı yüklerde, sabit ışınım değerleri altında çalıştırılmıştır. Ortaya çıkan endüktif reaktif yükler eklenen PV sistemde üretilen kapasitif reaktif güç ile bastırılmıştır. Ayrıca asenkron motor doğrudan şebekeye bağlanarak MATLAB/Simulink-SimPower Systems ile benzetimi yapılmış olup, sabit yükte farklı ışınım değerleri altında ve farklı yüklerde sabit ışınım değerleri altında çalıştırılmıştır. Ortaya çıkan endüktif reaktif yükler eklenen PV sistem ile bastırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to suppress the inductive reactive power emerged in non-linear loads with capacitive reactive power produced under different atmospheric conditions by connecting the renewable energy systems to the grid. We have worked with solar energy systems which are one of renewable energy sources consisting of photovoltaic (PV) panel, Maximum Power Point Tracking (MPPT), DC/AC inverter, filter and PID controllers has been designed and simulated with MATLAB/Simulink-SimPower Systems. The photovoltaic system is simulated at different temperature and irradiation levels, and a PI control circuit is added to the current loop measured in the PWM generator to suppress the emerged inductive reactive power with the capacitive reactive power generated. A hybrid system is simulated with MATLAB / Simulink-SimPower Systems with asynchronous motor circuit and photovoltaic panel group. IGBT's are used as switching elements. The asynchronous motor is operated at constant load, under different irradiation values and at different loads under constant irradiation values. The emerged inductive reactive power are suppressed with the capacitive reactive power generated in the added PV system. In addition, the asynchronous motor is directly connected to the grid and simulated with MATLAB/Simulink-SimPower Systems at constant load under different irradiation values and at different loads under constant irradiation values.The emerged inductive reactive power are suppressed with the capacitive reactive power generated in the added PV system.