Güneş enerji santrallerinin güç kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of solar power plants on power quality
  1. Tez No: 892263
  2. Yazar: NACİ OBUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIDA TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günlük hayatta kullanılan tüm cihazların ve ekipmanların normal çalışabilmesi ve ömürlerinden kayıp vermeden performans gösterebilmeleri için belirli elektriksel sınırlamalar gereklidir ve bu sınırlamalar Enerji Kalitesi olarak tanımlanır. Enerji kalitesi, hem enerji üreticileri hem de tüketiciler için büyük önem taşır. Bu bağlamda, belirli güç parametreleri ve standartlara uyum, enerji kalitesinin yüksek seviyede tutulmasını sağlar ve bu sayede kaliteli elektrik enerjisi son kullanıcıya iletilir. Güç kalitesi parametrelerinin ölçülmesi, elektrik santrallerinde ve santrallere bağlı cihazlarda meydana gelebilecek sorunların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Problemlerin hızlı bir şekilde tespit edilmesi, çözüme ulaşılması ve sistem arızalarının önlenmesi hayati önem taşır. Enerji santrallerinde teknik kaliteyi belirlemek amacıyla; ölçüm esasları, teknik kalite parametreleri ve sınır değerleri, teknik kalite ölçümleri, ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesi ve gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi teknik kalitenin korunmasını ve sürekliliğini sağlamaktadır. Dağıtık üretim sistemlerinin şebekeye entegrasyonunda güç kalitesi kavramı belirleyici bir rol oynar ve kritik bir öneme sahiptir. Şebekeye bağlı GES (Güneş Enerji Sistemi) ve benzeri sistemler, dağıtık üretim sistemleri olarak kabul edilir. Bu tür sistemlerin entegrasyonu sırasında, gerilim dalgalanmaları, harmonik distorsiyonlar, kısa devre akım seviyesinin artması, arıza esnasında ve sonrasında ortaya çıkan davranışlar ve şebeke gerilim/frekans değişiklikleri gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu bağlamda, D-STATCOM (Dağıtılmış Statik Kompanzatör) gibi ileri teknoloji çözümleri, bu tür güç kalitesi sorunlarının etkin bir şekilde yönetilmesi için kullanılabilir. D-STATCOM, şebeke bağlantılı sistemlerde gerilim dalgalanmalarını dengeleyerek, reaktif güç kompanzasyonu sağlayarak ve harmonik distorsiyonları azaltarak şebekenin stabilitesini ve güvenilirliğini artırır. Bu nedenle, planlanan tez çalışmasında, bu entegrasyon zorlukları detaylı olarak incelenecek ve D-STATCOM gibi çözümler kullanılarak geliştirilecek öneriler ile bu sorunların üstesinden gelinmesi amaçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In order for all devices and equipment used in daily life to operate normally and maintain their performance throughout their lifespan, certain electrical limitations are required, and these limitations are defined as energy quality. Energy quality is of great importance to both energy producers and consumers. In this context, compliance with specific power parameters and standards ensures that energy quality is maintained at a high level, thereby allowing quality electrical energy to be transmitted to the end user. Measuring power quality parameters plays a crucial role in preventing potential problems in power plants and the devices connected to them. The rapid detection of problems, finding solutions, and preventing system failures are vital. To determine technical quality in power plants, measurement principles, technical quality parameters and limit values, technical quality measurements, evaluation of measurement results, and the execution of necessary operations ensure the preservation and continuity of technical quality. The concept of power quality plays a decisive role in the integration of distributed generation systems into the grid and is of critical importance. Solar Energy Systems (GES) and similar systems connected to the grid are considered distributed generation systems. During the integration of such systems, various issues such as voltage fluctuations, harmonic distortions, increases in short-circuit current levels, behaviors during and after faults, and grid voltage/frequency changes may occur. In this context, advanced technological solutions such as D-STATCOM (Distributed Static Compensator) can be used to effectively manage these power quality problems. D-STATCOM enhances the stability and reliability of the grid by balancing voltage fluctuations, providing reactive power compensation, and reducing harmonic distortions in grid-connected systems. Therefore, in the planned thesis study, these integration difficulties will be examined in detail, with the aim of overcoming these problems through suggestions developed using solutions such as D-STATCOM.