Fenton oksidasyon prosesi ile sulu çözeltiden asidik brown 349 boyar maddesinin giderimi
Acidic brown 349 dyestuffs removal from aqueous solution with fenton oxidation process
  1. Tez No: 627274
  2. Yazar: TÜBA BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİD NURBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Azo grubu Asit Brown 349 (AB 349) boyar maddesi tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılmakta ve çevreyi olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışmada Fenton oksidasyon prosesi kullanılarak Asit Brown 349 (AB 349) boyar maddesinin giderimi gerçekleştirilmiştir. Fenton oksidasyon prosesinde H2O2 başlatıcı derişimi, Fe2+ katalizör derişimi, çözelti pH'ı, başlangıç AB 349 boyar madde derişimi, çözelti sıcaklığı ve karıştırma hızı gibi çeşitli parametrelerinin etkileri araştırılmıştır. En uygun giderim koşulları Fenton oksidasyon prosesinde aşağıdaki şekilde belirlenmiştir, örneğin pH=2; başlangıç H2O2 derişimi =1.0 mM; katalizör derişimi (Fe2+) =0,1 mM; sıcaklık=30 ºC; karıştırma hızı =250 rpm ve başlangıç AB 349 boyar madde derişimi=0,12 mM. Sonuçlara göre Asit Brown giderim verimi ise %99,5 olarak belirlenmiştir. Kinetik incelemede ise Asit Brown giderim hızı yalancı birinci dereceden olduğu belirlenmiştir. Reaksiyon hız sabiti ise 0,0513 lt mol−1 dakika−1 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Fenton oksidasyon prosesi tekstil atıksularında boyar madde giderimi için etkili bir yöntem olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Azo group Acid Brown 349 (AB 349) dyestuff is widely used in textile industry and negatively affects the environment. In this study, Acid Brown 349 (AB 349) dyestuff was removed by using batch Fenton oxidation process. The effects of various parameters such as H2O2 initiator concentration, Fe2+ catalyst concentration, pH of the solution, initial AB 349 dyestuff concentration, solution temperature and stirring rate were investigated in the Fenton oxidation process. Optimum removal conditions were determined in the Fenton oxidation process as follows, for example pH = 2; initial H2O2 concentration = 1.0 mM; catalyst concentration (Fe2+) = 0.1 mM; temperature = 30 ºC; stirring rate = 250 rpm and initial AB 349 dyestuff concentration = 0.12 mM. Acid Brown removal efficiency is determined as 99.5%. Acid Brown removal efficiency is determined as 99.5%. As a result of the kinetic examination, Acid Brown removal rate was determined to be pseudo first order. The reaction rate constant was determined as 0.0513 lt mol −1 minute −1. As a result Fenton oxidation process is suggested to be an effective method for dye removal in textile wastewater.