Heterojen fenton prosesi ile sulu çözeltiden boya giderimi
Removal of dye from aqueous solution with heterogeneous fenton process
- Tez No: 745586
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yirmi birinci yüzyılın en büyük sorunlarından biri, dünyanın her yerindeki milyonlarca insan için güvenli içme suyu teminidir. Su kirliliği, günümüzde en önemli çevresel sorunlardan biri haline gelmiştir. Sentetik boyar maddeler, büyük ölçekli üretimleri ve birçok endüstride kullanılmaları nedeniyle en çok deşarj edilen kirleticilerdendir. İnsan sağlığı ve çevre üzerindeki zararlı etkilerinden dolayı boyar madde içeren atık suların çevreye bırakılmadan önce arıtılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında düşük maliyetli, çevre dostu, sudan kolay ayrılabilir, manyetik özelliğe sahip demir bazlı bir katalizörün hazırlanarak, bir azo gıda boyar maddesi olan Ponceau 4R'nin heterojen Fenton prosesi ile gideriminin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen ve değerlendirilmeyen Catalpa bignonioides tohumları kullanılarak, birlikte çöktürme yöntemiyle manyetik katalizör elde edilmiştir. Bu katalizörün, Ponceau 4R'nin heterojen Fenton oksidasyonu ile sulu ortamdan giderimindeki etkinliği; süre, pH, katalizör miktarı, H2O2 miktarı, boyar maddenin başlangıç derişimi gibi parametrelerin etkisi ve katalizörün tekrar kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the greatest challenges of the twenty-first century is the supply of safe drinking water for the millions of people all over the world. Industrial water pollution is a serious threat to ecological and human health at present. Synthetic dyes are among the most discharged pollutants due to their large-scale production and use in many industries. Due to its harmful effects on human health and the environment, wastewater containing dyes must be treated before being discharged into water bodies. In this thesis, it is aimed to prepare a low cost, environmentally friendly, easily separable from water, magnetic catalyst and to investigate removal of a toxic azo dye, Ponceau 4R, from aqueous solutions by heterogeneous Fenton process. For this purpose, magnetic iron based catalyst was obtained by co-precipitation method by using the seeds of Catalpa bignonioides, which were grown as ornamental plants in parks and gardens and were not evaluated. The efficiency of this catalyst in the removal of Ponceau 4R from aqueous media by heterogeneous Fenton oxidation; the effects of parameters such as time, pH, amount of catalyst, amount of H2O2, initial concentration of dyes and reusability of the catalyst were investigated.