Terapötik hipotermi uygulanan yenidoğanlarda beyin kaynaklı nörotrofik faktör düzeyleri
Brain derived neurotrophic factor levels in patients undergoing therapeutic hypothermia
  1. Tez No: 627307
  2. Yazar: ESMA TUĞBA KAŞIKÇI MERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BARIŞ AKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ: Neonatal hipoksik iskemik ensefalopati (HİE), perinatal asfiksi nedeniyle oluşan bir beyin hasarıdır. Terapötik hipotermi, standart tedavi protokolleri arasına girmesine rağmen neonatal HİE hala yenidoğan ölümlerinin ve uzun dönem kötü nörolojik prognozun en önemli nedenlerinden olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda neonatal hipoksik iskemik ensefalopatide serum BDNF düzeyini araştırmak, birinci evre HİE hastaları ile terapötik hipotermi uygulanan ikinci ve üçüncü evre HİE hastalarının serum BDNF düzeylerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Diğer bir amacımız ise serum BDNF düzeyleri ile olguların günlük klinik ve nörolojik olarak değerlendirildiği Thompson skorlaması arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 02.08.2018 ve 02.08.2019 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Ünitesi'nde takip edilen gebelik yaşı 36 hafta ve üstünde olan 30 neonatal HİE hastası ile kontrol grubu olarak Kadın Hastalıkları Servisi'nde anne yanında izlenmekte olan veya yenidoğan polikliniğine başvuran yaşamının 0-5. günündeki benzer özelliklerde ve eşit sayıda sağlıklı term yenidoğanlar alınmıştır. HİE ve kontrol gruplarından yaşamın 0-6. saatinde, 3. günde ve 5. günde serum BDNF düzeyleri için kan örnekleri alınmıştır. Serum örneklerinde BDNF düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS paket programı ile yapılmış olup, analizlerde Student t-testi, Mann Whitney U testi, Pearson testi, Spearman testi, Friedman testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edilmiştir. BULGULAR: Yaşamın 0-6.
Özet (Çeviri)
AIM: Neonatal hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) is a brain injury caused by perinatal asphyxia. Although therapeutic hypothermia is one of the standard treatment protocols, neonatal HIE is still one of the most important causes of neonatal death and long-term poor neurological prognosis. The aim of this study was to investigate serum BDNF levels in neonatal hypoxic ischemic encephalopathy and to compare serum BDNF levels of first-stage HIE patients and second and third-stage HIE patients undergoing therapeutic hypothermia. Our aim was to evaluate the relationship between serum BDNF levels and the clinical and neurological scoring system, Thompson scoring, in which subjects were evaluated daily. MATERIALS AND METHODS: Thirty neonatal HIE patients with a gestational age of 36 weeks or more followed at Adnan Menderes University Faculty of Medicine Department of Child Health and Diseases, Newborn Unit between 02.08.2018 and 02.08.2019 were included in the study. The control group included the same number of healthy term newborns who were followed at the Obstetrics and Gynecology Department or who presented to the neonatal outpatient clinic during the first five days of life. Blood samples for serum BDNF levels were obtained from the case and control groups within the first six hours of life, on the 3rd and 5th days. BDNF levels in serum samples were studied by ELISA method. Statistical analyzes were performed with SPSS package program and Student t-test, Mann Whitney U test, Pearson test, Spearman test, Friedman test were used. Statistical significance level was accepted as p˂0.05.